عاقبتِ نقاشی مشهور که به وسیله نازی ها سرقت شد

به گزارش فارس کلوب، فرصت بازدید از یکی از تابلو های نقاشی شاگال که به وسیله سربازان نازی ربوده شده بود، برای عموم مردم فراهم شد.

عاقبتِ نقاشی مشهور که به وسیله نازی ها سرقت شد

به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه، سربازان نازی در دوران اشغال لهستان یکی از تابلو های نقاشی مارک شاگال نقاش نامدار فرانسوی ـ روس را ربودند. این نقاشی سال گذشته به وارثان مالک واقعی آن بازگردانده شد و پس از مدت کوتاهی به مزایده گذاشته شد. این نقاشی هم اکنون در موزه یهودی واقع در نیویورک به نمایش گذاشته شده است.

شاگال این تابلو نقاشی رنگ روغن را در سال 1911 و پس از نقل مکان به پاریس خلق کرد. این تابلو نقاشی چهره پدر شاگال را به تصویر می کشد. این اثر هنری نوامبر سال گذشته در حراجی فیلیپس به قیمت 7.4 میلیون دلار فروخته شد.

تابلو نقاشی پدر در سال 1928 به وسیله دیوید سندر، سازنده ویولن لهستانی ـ یهودی خریداری شد. او این نقاشی را زمانی از دست داد که خانواده اش مجبور به نقل مکان به محله یهودی نشین لودز شدند.

سندر به آشویتس تبعید شد و در آن جا همسر و دخترش کشته شدند. او جان سالم به در برد و در سال 1958 به فرانسه نقل مکان کرد و کمتر از یک دهه بعد درحالی درگذشت که هنوز مالکیت دوباره نقاشی را به دست نیاورده بود.

به گفته مسوولان حراجی فیلیپس و وزارت فرهنگ فرانسه، در همان دوران، این اثر در نمایشگاه ها به نمایش گذاشته می شد و احتمالاً بین سال های 1947 تا 1953 بدون اطلاع از تاریخچه آن، به وسیله خود شاگال خریداری شده بود.

پس از درگذشت این هنرمند در سال 1985، تابلو نقاشی پدر به مجموعه های ملی فرانسه اضافه شد. سپس به مرکز پمپیدو راه یافت و در نهایت به موزه تاریخ و هنر یهود در پاریس سپرده شد.

مجلس فرانسه در شروع سال 2022 به اتفاق آرا، قانونی را برای بازگرداندن 15 آثار تصویب کرد که به خانواده های یهودی تعلق داشتند و به وسیله نازی ها غارت شده بودند. روزلین باشلو، وزیر فرهنگ وقت فرانسه، آن را نخستین گام تاریخی خوانده بود و اشاره نمود که آثار هنری و کتاب های غارت شده دیگر همچنان در مجموعه های عمومی نگهداری می شوند.

تابلو نقاشی پدر تا یکم ژانویه سال 2024 در موزه یهودی واقع در نیویورک به نمایش گذاشته خواهد شد.

منبع: فرارو

به "عاقبتِ نقاشی مشهور که به وسیله نازی ها سرقت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عاقبتِ نقاشی مشهور که به وسیله نازی ها سرقت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید