یک خبر خوب برای آنها که کرونای خفیف گرفته اند

به گزارش فارس کلوب، خبرنگاران : نتایج یک تحقیق علمی جدید در دانشکدۀ پزشکی دانشگاه واشنگتن نشان می دهد افرادی که به صورت خفیف یا بدون علامت به کووید-19 مبتلا می شوند آنتی بادی موجود در بدن آنها می تواند تا خاتمه عمرشان از آنها در برابر این بیماری ویروسی محافظت کند.

یک خبر خوب برای آنها که کرونای خفیف گرفته اند

به گزارش فارس کلوب ، عصر ایران به نقل از رویترز نوشت: نتایج یافته های جدید یک تحقیق علمی از سوی تیمی از محققان دانشگاه واشنگتن آمریکا روز گذشته (24 مه 2021) در نشریه علمی نیچر منتشر شده است. بر اساس یافته های این تحقیق با وجودی که پیش تر گمان برده می شد ایمنی پس از ابتلا به کرونای خفیف تنها چند ماه دوام دارد اما تحقیق جدید شواهدی به دست آورده که حاکی از ایمنی طولانی مدت افراد مبتلا به نوع خفیف یا بدون علامت ویروس کروناست.

دکتر علی البدی یکی از اعضای تیم تحقیق دانشگاه واشنگتن در این زمینه گفت: پاییز گذشته گزارش هایی وجود داشت که آنتی بادی ها پس از آلوده شدن به ویروس عامل بیماری کووید-19 به سرعت از بین می فرایند و این تفسیر وجود داشت که ایمنی پس از ابتلا به کرونا طولانی مدت نیست. اما این برداشتی غلط از داده ها است. پایین آمدن سطح آنتی بادی پس از عفونت حاد طبیعی است و به صفر نمی رسد. سلول های فراورینمایندۀ آنتی بادی با وجود کاهش آنتی بادی در سطح خون در بدن افراد مبتلاشده می مانند. ما سلول های فراورینماینده آنتی بادی را در افرادی یافتیم که 11 ماه از بیماری آنها گذشته بود. این سلول ها تا انتها عمر افراد در بدن آنها می مانند و آنتی بادی فراوری می نمایند و این شواهدی محکم برای مصونیت طولانی مدت است.

او اضافه کرد: در طی یک عفونت ویروسی سلول های ایمنی فراورینماینده آنتی بادی به سرعت تکثیر شده و در خون گردش می نمایند و باعث افزایش سطح آنتی بادی در بدن می شوند. با رفع شدن عفونت، بیشتر این سلول ها از بین می فرایند و سطح آنتی بادی خون کاهش می یابد اما جمعیت کوچکی از سلول های فراورینماینده آنتی بادی به نام سلول های پلاسمای طولانی مدت به مغز استخوان مهاجرت نموده و در آن مستقر می شوند؛ جایی که آنها به طور مداوم سطح پایین آنتی بادی را در جریان خون ترشح می نمایند تا از بدن در برابر مواجهه احتمالی دوباره با ویروس محافظت نمایند.

این تحقیق جدید نشان می دهد افرادی که کرونای خفیف یا بدون علامت گرفته اند احتمال آلوده شدن دوباره آنها به این ویروس بسیار کمتر از حد تصور گذشته است.

تحقیق این تیم روی 77 داوطلبی بوده که پیشتر به ویروس کرونا خفیف مبتلا شده بودند و تنها 6 نفر از آنها در بیمارستان بستری شده بودند. در این تحقیق در فواصل 3 ماهه سطح آنتی بادی ویروس در خون افراد داوطلب مورد آنالیز قرار گرفته است.

در کنار آزمایش های خون تیم تحقیق در فواصل 7 ماه پس از بهبودی تیم داوطلب، از 18 نفر از آنها نمونه مغز استخوان گرفتند و از 5 نفر از این افراد دوباره پس از 4 ماه نمونه دوم مغز استخوان گرفته شد.

دانشمندان تیم تحقیق همچنین از 11 نفر از افرادی که به ویروس کرونا مبتلا نشده بودند نیز نمونه مغز استخوان گرفته و نتایج یافته ها را با یکدیگر مقایسه نموده است. در این مقایسه دانشمندان تیم تحقیق در نمونه مغز استخوان 15 نفر از 19 داوطلب سلول فراورینماینده آنتی بادی ویروس کرونا یافتند. این سلول ها همچنین در نمونه گیری از 5 داوطلبی که نمونه دوم آزمایش مغز استخوان نیز داده بودند مشاهده شد.

تیم تحقیق در نمونه مغز استخوان هیچ یک از 11 داوطلبی که پیشتر به کرونا مبتلا نشده بودند، سلول آنتی بادی ساز کرونا مشاهده نکردند.

دکتر علی البدی در این باره می گوید: افرادی که کرونای خفیف می گیرند در اغلب موارد دو تا سه هفته پس از عفونت، ویروس از بدن آنها پاک می گردد. بنابراین 7 یا 11 ماه پس از عفونت هیچ ویروسی قادر به دورزدن ایمنی فعال بدن نخواهد بود و سلول های آنتی بادی ساز تقسیم نمی شوند. آنها به آرامی در مغز استخوان نشسته و آنتی بادی ترشح می نمایند. آنها از زمان رفع شدن عفونت به صورت نامحدودی این کار را می نمایند.

محققان معتقدند افرادی که آلوده شده و علایمی نداشته اند یا علایم آنها خفیف بوده در برابر ویروس کرونا مصونیت طولانی مدت - احتمالا به اندازۀ طول عمرشان - خواهند داشت. این نظریه را اما هنوز نمی توان به افرادی که به عفونت شدید ویروس کرونا مبتلا شده اند، تعمیم داد.

منبع: اقتصادنیوز

به "یک خبر خوب برای آنها که کرونای خفیف گرفته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک خبر خوب برای آنها که کرونای خفیف گرفته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید