15 راه تا حافظه کامپیوتر گیمینگ خود را بی دغدغه خالی کنیم

به گزارش فارس کلوب، داشتن حافظه کافی روی کامپیوتر روی سرعت آن اثر بسیار زیادی دارد. به همین دلیل بهتر است که شما فضای حافظه جامد (SSD) خود را برای موارد ضروری نگه دارید. حال با توجه به اینکه قیمت حافظه جامد در این روزها افزایش زیادی داشته، مدیریت فایل ها اهمیت بسیار خاصی پیدا می کند.

15 راه تا حافظه کامپیوتر گیمینگ خود را بی دغدغه خالی کنیم

به همین دلیل اول از همه پیشنهاد ما به شما خرید یک حافظه جامد است تا پاک کردن فایل ها برای شما دردسرساز نشود. اگر این کار برای شما مقدور نیست، به سراغ راهکار دیگر یعنی پاک کردن فایل های غیر ضروری می رویم. به طور کلی در تمامی سیستم ها فایل های زیادی وجود دارند که کاربرد خاصی ندارند. به همین دلیل پاک کردن آن ها عواقبی هم نخواهد داشت.

به این نکته دقت کنید که پاک کردن برخی از فایل ها به صورت ناگهانی ممکن است به عملکرد سیستم شما آسیب بزند. به همین دلیل مواردی که در این مقاله گفته می شود را به خوبی به خاطر سپرده و آن ها را پاک کنید. از طرفی مراقبت باشید تا فایل دیگری را به جای موارد گفته شده پاک نکنید.

اول از همه دقت کنید که ممکن است شما از یک بازی اسکرین شات یا ویدئو ضبط کرده باشید. در این شرایط، موارد ذخیره شده را نگاه کنید. امکان دارد که برخی از آن ها بسیار جالب بوده و به کار شما بیایند. نکته دیگر این است که امکان دارد که سیستم شما دارای دو حافظه مختلف باشد. یعنی یکی حافظه جامد و دیگری هارد باشد. در این صورت اگر مایل به پاک کردن فایل ها نیستید، آن ها را به هارد انتقال دهید تا سرعتتان افزایش پیدا کند.

15 مورد که پاک کردن آن ها برای سیستم شما سودمند است

1. هایلایت های شدوپلی (Shadowplay)

شدوپلی یک قابلیت سخت افزاری و نرم افزاری بوده که از سال 2013 روی کارت های گرافیکی انویدیا حضور دارد. این سیستم به شما اجازه می دهد تا هایلایت های بازی را ذخیره کرده و بعداً با دیدن آن ها لذت ببرید. بحث اینجاست که سیستم انویدیا این موارد ذخیره شده را در حافظه جامد شما قرار می دهد. چیزی که باعث می شود سرعت شما کاهش پیدا کند.

شدوپلی فایل های ذخیره شده را در بخش ویدئو روی اکانت اصلی ویندوز ذخیره می کند، حال شما با یافتن و پاک کردن این موارد می توانید میزان زیادی از حافظه خود را خالی کنید. مخصوصاً اینکه موارد تصادفی زیادی در این فایل وجود داشته که با پاک کردن آن ها قطعاً سرعت سیستمتان افزایش پیدا خواهد کرد.

2. ویدئوهای ضبط شده تصادفی از دسکتاپ

اگر شما از روی بازی های خود فیلم های زیادی می گیرید، قطعاً امکان دارد که در برخی مواقع اشتباه کنید. این اشتباه منجر می شود تا برای مثال شما از روی دسکتاپ یک فیلم 40 دقیقه ای گرفته و اصلاً متوجه آن نشده باشید. نکته مثبت اینجاست که شدوپلی یک حالت فایل دسکتاپ دارد. با استفاده از این فایل شما می توانید فیلم های اشتباهی خود را یافته و آن ها را پاک کنید.

3. بازی هایی که از فروشگاه های دیگر به جز استیم گرفته و آن ها را نصب کرده اید

استیم به طور قطع فروشگاه اصلی گیمینگ روی کامپیوتر است. به همین دلیل است که فروشگاه های دیگر از دیدگاه گیمرها خارج می شوند. با این حال برخی از این موارد مثل اپیک گیمز (Epic Games) یا اوریجین (Origin) نیز در خود بازی دارند. حال امکان دارد در یک مقطع زمانی شما از آن ها استفاده کرده و دیگر وارد این فروشگاه ها نشده باشید. حال این موضوع ارزش دارد که نگاهی به آن ها بیاندازید. به دلیل اینکه این بازی ها در جایی ظاهر نشده و امکان دارد از نظر شما محو شده باشند. پس چک کردن فروشگاه های دیگر غیر از استیم مهم است.

4. هرچیزی در فولدر دانلودها (Downloads)

همانطور که می دانید، فولدر دانلودها به صورت پیشفرض برای تمامی برنامه هایی که توانایی دانلود دارند، مشخص شده است. به همین دلیل امکان دارد که در آن موارد ناخواسته بسیار زیادی حضور داشته باشند. به همین بهتر است هر چند گاهی نگاهی به آن بیاندازید. البته امکان دارد در آن فایل های کمی حضور داشته باشند. دلیل چک کردن فایل دانلودها هم این است که این فایل روی حافظه جامد و درایو C قرار داشته و روی عملکرد سیستم شما تأثیر زیادی دارد.

5. فایل های قدیمی ویندوز

زمانی که شما سیستمتان را به روزرسانی می کنید، ویندوز همچنان فایل های قدیمی را نگه می دارد. با این کار اگر شما تصمیم به بازگشت به نسخه قدیمی ویندوز بگیرید، اینکار برای شما امکان پذیر خواهد بود. با این حال اگر در پی این هستید که به طور کامل فایل های قدیمی ویندوز را پاک کنید، راهکارش به این صورت است؛ در قسمت جست و جو کلمه Disk Cleanup را وارد کرده و برنامه را اجرا کنید. سپس درایوی که در آن ویندوز واقع شده است را انتخاب کرده و گزینه Clean Up System Files را انتخاب کنید. پس از آن مورد Windows Update Cleanup را انتخاب کرده و فایل های قدیمی پاک خواهد شد.

6. نسخه قدیمی ویندوز

زمانی که شما سیستم خود را به شماره جدیدی از ویندوز مثلاً 11 ارتقاء می دهید، سیستم فایل های ویندوز قدیمی را نگه می دارد. نام این فولدر Windows.Old است. این مورد هم به خاطر این است که اگر بخواهید به نسخه قبلی ویندوز بازگردید، بتوانید این کار را انجام دهید. خود ویندوز پس از مدتی این فایل را پاک خواهد کرد. با این حال امکان دارد که برای برخی از افراد این اتفاق نیفتاده باشد. به همین دلیل بهتر است که در پی آن بگردید. راهکار آن هم راحت است. دوباره برنامه Disk Cleanup را اجرا کرده و این دفعه گزینه Previous Windows Installation را انتخاب کنید.

7. تصاویر ویندوز

در اینجا دیگر شما باید برای حافظه بیشتر التماس کنید! این تصاویر در اصل زمانی به شما نمایان خواهند شد که ویندوز تصمیم بگیرد یک نمونه یا چیز دیگری به شما نشان دهد. حال با استفاده از برنامه Disk Cleanup شما می ـوانید این موارد را نیز پاک کنید. با این حال ویندوز به صورت اتوماتیک دوباره تصاویر دیگری پیدا خواهد کرد که جایگزین موارد پاک شده کند.

8. برنامه های از پیش نصب شده ویندوز

ویندوز برنامه های زیادی را از پیش روی دستگاه شما نصب می کند. هیچکدام از این موارد نیز الزامی نبوده و به راحتی قابل پاک کردن هستند. البته بحث اینجاست که شما نباید مواردی مثل Geforce Experience را پاک کنید! با این حال مثلاً Candy Crush لزومی ندارد که روی دستگاه شما وجود داشته باشد. برای پاک کردن این موارد شما باید وارد بخش کنترل پنل (Control Panel) شده و قسمت Add or Remove Programs را انتخاب کنید. در اینجا امکان دارد که با برنامه های زیادی روبرو شوید که به آن ها نیاز ندارید. به همین دلیل بهتر است آن ها را پاک کرده و از فضای آن ها استفاده کنید.

9. نسخه های آزمایش بازی های مختلف

بیشتر بازی های چندنفره دارای نسخه های آزمایشی بتا (Beta) هستند. گیمرها نیز به این موارد علاقه بسیار زیادی داشته و قطعاً آن را تجربه می کنند. بحث اینجاست که آیا پس از تجربه این عناوین آن ها را پاک می کنید؟ به همین دلیل لازم است تا فروشگاه های بازی خود را باز کرده و نگاهی به آن ها بیاندازید. به طور کلی حجم این نسخه های آزمایشی چندان زیاد نیست ولی قابل توجه است. مخصوصاً اینکه این نسخه های آزمایشی معمولاً مدت دار بوده و در حال حاضر دیگر کاربردی ندارند. پس پاک کردن آن ها نیز نتیجه بدی نخواهد داشت.

10. مادهای قدیمی

اگر شما بازی اسکایریم را داشته باشید، قطعاً چندین ماد (Mod) را نیز نصب کرده اید. ماد درواقع افزونه ای است که باعث می شود بازی محتوای جدیدی دریافت کند. فرق آن با یک به روزرسانی از طرف شرکت این است که از طریق شرکت سازنده ساخته نشده و افراد ثانویه آن ها را طراحی کرده اند. برخی از این مادها فضای بسیار زیادی را گرفته و امکان دارد دیگر کاربرد نداشته باشند. به همین دلیل بهتر است که به آن ها نیز نگاهی بیاندازید. بیشتر بازی ها برای مدیریت مادها یک بخش دارند. اگر اینگونه نبود باید در پی فایل نصبی آن گشته و پاکش کنید.

11. فایل های جانک (Junk) بازی ها در قسمت Document

به طور کلی قسمت Documents استفاده چندانی روی کامپیوتر ندارد. با این حال بازی ها از این قسمت برای ذخیره برخی از فایل ها استفاده می کنند. حال برای مثال فایل های ذخیره ای (Save) در قسمت Documents بوده و میزانی فضا اشغال می کنند. بحث اینجاست که این میزان زیاد نیست. از طرفی امکان دارد که شما فایل های ذخیره بازی جاری خود پاک کرده و مجبور شوید بازی را از اول تجربه کنید. با این حال اگر نیاز به فضای آن دارید، بهتر است یک نگاهی هم به فایل Documents بیاندازید.

12. فایل هایی که می توانند روی فضای ابری ذخیره شوند

در زمینه ذخیره فایل، فضای ابری را دست کم نگیرید. این فضاها نه تنها به شما در ایجاد فضای بیشتر روی دستگاه کمک می کنند، بلکه در آینده نیز کاربرد خواهند داشت. نکته اینجاست که فضاهایی مثل One Drive یا گوگل درایو (Drive) دارای فضای محدود هستند. برای افزایش آن ها نیز شما نیاز به خرید اشتراک خواهید داشت. با این حال نکته مثبت آن ها این است که اگر دستگاه خود را عوض کنید بازهم می توانید برخی از فایل ها را داشته باشید. به همین دلیل ترجیحاً فایل های مهم را روی فضای ابری ذخیره کنید.

13. موارد موجود در فایل AppData

بسکمک از برنامه ها فایل های خود را در این فولدر ذخیره می کنند. با این حال استفاده از این فضا کمی سخت است. به دلیل اینکه فایل AppData پنهان بوده و برای آشکار کردن آن باید در تنظیمات خود تغییر ایجاد کنید. همینطور اینکه می توانید با تایپ کردن %AppData% در قسمت جست و جوی ویندوز می توانید این فولدر را پیدا کنید. از طرفی ایجاد تغییرات در این فولدر نیز بسیار حساس است. به دلیل اینکه امکان دارد که به یکی از برنامه های مهم آسیب زده و به همین دلیل ترجیحاً وارد این قسمت نشوید.

14. فایل های داخل Program Data

برخی برنامه ها مثل گوگل از فضای Program Data استفاده می کنند. دستکاری در این فضا نیز بسیار حساس است. به دلیل اینکه بسکمک از برنامه های مهم فایل های خود را در این قسمت ذخیره کرده و امکان دارد که پاک شوند. با این حال برخی برنامه ها مثل گوگل ارث (Google Earth) یک فایل بسیار بزرگ را در این قسمت قرار می دهد. حال با پاک کردن آن می توانید به فضای خوبی دسترسی داشته باشید. البته باز هم تأکید می کنیم که به فایل ها دقت کنید.

15. بازی های کوچک که دیگر استفاده نمی کنید

در آخر به یکی از نکات مهم اشاره می کنیم. همه گیمرها تعدادی بازی را به صورت موقتی تجربه کرده یا اینکه این عناوین بسیار کوتاه بودند. به همین دلیل آن ها را دانلود کرده و پس از مدتی دیگر به آن ها توجه نمی کنند. نکته اینجاست که ممکن است این بازی های کوچک را پاک نکرده باشید. به همین دلیل به محل ذخیره بازی های خود رفته و آن ها را بررسی کنید. در این میان ممکن است یک بازی وجود داشته باشد که شما به آن اصلاً توجه نکرده باشید. به همین دلیل حتماً آن ها را پاک کرده و از فضای لازم استفاده کنید.

در انتها باید بگوییم که اندازه حافظه خالی در سرعت سیستم شما بسیار مؤثر است. به همین دلیل تلاش کنید تا درایوی که در آن سیستم عامل شما نصب شده است را تا جای ممکن خالی نگه دارید. در غیر این صورت با افت سرعت زیادی روبرو خواهید شد که تجربه استفاده شما از دستگاه را مختل خواهد کرد.

منبع: PCGamer.com

اس اس دی اینترنال ام اس آی مدل SPATIUM M390 NVMe M.2 ظرفیت 250 گیگابایت

1,395,000 تومان

مشاهده و خرید

هارددیسک اینترنال وسترن دیجیتال مدل Blue WD10EZEX ظرفیت 1 ترابایت

1,290,000 تومان

مشاهده و خرید

منبع: دیجیکالا مگ

به "15 راه تا حافظه کامپیوتر گیمینگ خود را بی دغدغه خالی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 راه تا حافظه کامپیوتر گیمینگ خود را بی دغدغه خالی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید