استفاده از داده های پزشکی قانونی در پژوهش ها موجب ارتقای نظام سلامت می گردد

به گزارش فارس کلوب، خبرگزاری خبرنگاران- رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به ظرفیت های پژوهشی و تحقیقاتی این سازمان گفت: در پزشکی قانونی داده های پژوهشی فراوانی وجود دارد که اگر پژوهشگران و محققان از این داده ها در طرح های خود استفاده نمایند نقش مهمی در ارتقای نظام سلامت کشور خواهند داشت.

استفاده از داده های پزشکی قانونی در پژوهش ها موجب ارتقای نظام سلامت می گردد

به گزارش خبرنگارفارس کلوبدفترمازندران در ساری، به نقل ازاداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر عباس مسجدی صبح امروز چهارشنبه 19 خرداد در مراسم امضای تفاهم نامه با دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی گفت: سازمان پزشکی قانونی با مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی ارتباط تنگاتنگی دارد اما دانشگاه علوم توانبخشی به دلیل حوزه فعالیت ها و مأموریت های خاص آن بسیار مورد توجه و ارتباط آن با سازمان نزدیک تر و مؤثرتر است .

وی با اشاره به اطلاعات منحصربه فرد سازمان برای استفاده پژوهشگران و محققان اضافه نمود: سازمان پزشکی قانونی کشور یک دانشگاه عظیم به وسعت 400 شهرستان در کشور است که اطلاعات موجود در آن می تواند خوراک تحقیقاتی برای پژوهشگران و دانشجویان باشد .

دکتر مسجدی با اشاره به فعالیت سازمان در حوزه های فنی و تخصصی اضافه نمود : سازمان پزشکی قانونی کشور از آنجا که مجموعه ای علمی و تخصصی است، بر اساس قانون، علاوه بر وظایف تخصصی و کارشناسی، وظایف آموزشی و پژوهشی هم بر عهده دارد که سه وظیفه از پنج وظیفه اصلی سازمان در این حوزه تعریف شده است .

وی ادامه داد: پزشکی قانونی تنها سازمان در مجموعه قوه قضاییه است که اعضای هیات علمی و مرکز تحقیقات دارد و همین امر در کنار مأموریت ها و وظایف آن نشاندهنده صندلی ویژه پزشکی قانونی در مجموعه قضایی کشور است .

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه در گذشته نظرات پزشکی قانونی تنها نظر مشورتی برای محاکم قضایی محسوب می شد، گفت: برخلاف گذشته و به دلیل پیشرفت ها و توسعه قابل توجه فعالیت ها و خدمات پزشکی قانونی، امروز نظرات کارشناسان این سازمان جزء لاینفک پرونده های قضایی است به نحوی که سالانه یک سوم پرونده های قضایی برای اظهار نظر کارشناسی به پزشکی قانونی ارجاع می گردد .

وی با بیان اینکه کار سازمان پزشکی قانونی اقدام کارشناسی و اظهار نظر تخصصی برای محاکم قضایی در صدور رأی عادلانه است، توضیح داد: پزشکی قانونی با رشد علمی مناسب توانسته در دستگاه قضایی صندلی خود را تثبیت کند و متناسب با حجم و پیچیدگی پرونده ها منطبق با دانش و علوم روز جهان حرکت نموده و نظر کارشناسی دهد .

دکتر مسجدی ادامه داد: از پرونده های ارجاعی به سازمان پزشکی قانونی بخش عمده ای مربوط به حوزه معاینات بالینی است که از این تعداد هم حدود 40 درصد در حوزه تصادفات و 40 درصد هم به مصدومین نزاع اختصاص دارد و مابقی به سایر موارد از جمله حوزه های روان پزشکی و موضوعات مرتبط با علوم توانبخشی مربوط می گردد .

وی حوزه آزمایشگاه را از دیگر بخش های تخصصی سازمان اسم کرد و گفت : آزمایشگاه های پزشکی قانونی از تجهیزات روز جهان برخورد دار است و ظرفیت های خوب دانشگاه توانبخشی می تواند زمینه همکاری مناسبی بین این دو بخش فراهم کند .

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور بعلاوه با اشاره به آنالیز سالانه حدود 70 هزار پرونده در بخش تشریح اضافه نمود: حوزه تشریح با وجود آنکه حجم کمی از فعالیت های سازمان را در برمی گیرد اما یکی از مهم ترین بخش های سازمان به لحاظ مشخص دلیل فوت و مشخص تکلیف بسیاری از پرونده های جنایی است که صندلی ویژه ای در احقاق حقوق افراد دارد .

وی به فعالیت های حوزه کمیسیون های تخصصی هم اشاره و توضیح داد: در بخش کمیسیون ها بخش قابل توجهی از خدمات به حوزه قصور پزشکی و خطاهای پزشکی مربوط می گردد و حدود 50 درصد فعالیت های این بخش رسیدگی به پرونده های قصور پزشکی است .

دکتر مسجدی گفت: علاوه بر کارشناسان خبره و توانمند سازمان، پزشکی قانونی در برگزاری جلسات کمیسیون های پزشکی از مشورت و همکاری بیش از چهار هزار عضو هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی که همگی از افراد متدین و متعهد جامعه پزشکی هستند هم برخوردار است .

به گفته وی کمیسیون های پزشکی قانونی با شناسایی موارد قصور به ویژه در رشته ها و نمونه هایی که همیشه در آمارها بیشترین تعداد قصور را دارند، می تواند نقش پیشگیرانه داشته باشد به شرط آنکه این موارد در بخش های آموزشی از جمله تربیت دستیاران تخصصی به کار گرفته گردد تا از تکرار آن جلوگیری به عمل آید .

وی بعلاوه گفت: پزشکی قانونی سازمانی خدمت رسان با فعالیت های علمی، تخصصی و آموزشی و پژوهشی است اما تنها با یک سوم نیروی انسانی مورد احتیاج در حال ارائه خدمت به مردم است به همین خاطر کارکنان ما و از جمله پزشکان سازمان 2.5 برابر پزشکان وزارت بهداشت در حال خدمت هستند و در مواردی حتی امکان و یا فرصت اخذ مرخصی هم ندارند .

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در ادامه به فعالیت های مرکز تحقیقات پزشکی قانونی اشاره نمود و اضافه نمود: مرکز تحقیقات پزشکی قانونی مجموعه ای فعال و علمی است که در طول سال های فعالیت خود اقدامات قابل توجهی در جهت توسعه خدمات علمی سازمان داشته که از آن جمله می توان به مجموعه مهارت آموزی و برگزاری جشنواره کارآفرینی اشاره نمود .

وی ادامه داد: اما یکی از مهم ترین فعالیت های مرکز تحقیقات، ساخت کیت های ژنتیک بود که به دلیل اعمال تحریم ها و در شرایط کرونایی تهیه و تأمین آن برای آزمایشگاه های پزشکی قانونی با مسائلی همراه بود، اما با کوشش مرکز تحقیقات و با همت و همکاری نخبگان جوان کشور علی رغم پیغام های مأیوس کننده ای که از اطراف به ما می رسید، قدم های موثری در فراوری کیت های ژنتیک برداشته شد که در مشخص تکلیف پرونده های ابوت، تابعیت و مشخص هویت بسیار مهم است .

دکتر مسجدی با اشاره به گرانی دستگاه ها و تجهیزات مورد استفاده در پزشکی قانونی و افزایش قیمت قابل توجه آن ها طی سال های اخیر هم اضافه نمود: مرکز تحقیقات در حوزه ساخت و فراوری دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی هم اقدامات و برنامه های قابل توجه و مؤثری داشته که نهایی شدن آن به برطرف بسیاری مسائل یاری خواهد نمود .

وی در سرانجام با تأکید مجدد بر فعالیت های علمی، آموزشی و پژوهشی سازمان، امضای تفاهم نامه با دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی را از اتفاقات خوب و موثر دانست و گفت: امضای این تفاهم نامه نباید صرفا جنبه تشریفاتی داشته باشد بلکه با توجه به زمینه های فراوان همکاری های مشترک باید به سرعت و با تشکیل کمیته ای مشترک از هر دو بخش وارد مرحله اجرایی گردد .

از ارتباط دوسویه با پزشکی قانونی به شدت استقبال می کنم

در این مراسم بعلاوه دکتر حمیدرضا خانکه رییس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با اشاره به گستره فعالیت ها و نوع خدمات پزشکی قانونی گفت : دانشگاه علوم توانبخشی از ارتباط دوسویه با سازمان پزشکی قانونی کشور به شدت استقبال می نماید و آماده همکاری در زمینه های مختلف و مشترک کاری است .

وی اضافه نمود: پزشکی قانونی وظایف بسیار خطیری برعهده دارد که ارتباط آن با دانشگاه فواید زیادی به همراه خواهد داشت از جمله استفاده دانشجویان از اطلاعات موجود در این سازمان برای تهیه سرانجام نامه با رعایت اصل محرمانگی است که نتایج آن می تواند در بسیاری مطالعات و تصمیم گیری های حوزه سلامت مفید باشد .

وی با تأکید بر لزوم اصلاح نظام آموزشی اعلام کرد: ارتباط با سازمان های خدمات رسان از جمله سازمان پزشکی قانونی کشور همیشه از خواسته ها و افتخارات دانشگاه بوده است و امیدواریم با تبادل تجربیات و همکاری در زمینه های گوناگون، زمینه ارتقا برای هر دو مجموعه فراهم گردد .

دکتر خانکه با اشاره به ظرفیت ها و امکانات علمی مناسب و کامل موجود در دانشگاه گفت: دانشگاه از اولویت ها و احتیاجهای پژوهشی اعلام شده از سوی پزشکی قانونی حمایت خواهد نمود و با همکاری همه جانبه برای به نتیجه رسیدن این طرح ها کوشش می نماید و ظرفیت دانشگاه برای انجام طرح ها کاملا در اختیار پزشکی قانونی قرار می گیرد .

همکاری دانشگاه و پزشکی قانونی به نشر فرهنگ پیشگیری یاری می نماید

در ادامه مراسم امضای این تفاهم نامه دکتر علی حسینی رییس مرکز امور هیات علمی وزارت بهداشت هم با ابراز خرسندی از امضای این تفاهم نامه و همکاری دانشگاه و سازمان اضافه نمود: بسیاری از مسایل و دغدغه هایی که از سوی سازمان پزشکی قانونی مطرح می گردد، می تواند از جنبه های پیشگیرانه آن مورد پیگیری قرار گیرد از جمله در حوزه های حوادث و بلایا می توان روینمودهایی را تدوین کرد که به لحاظ فرهنگی و اجتماعی به نشر فرهنگ پیشگیری یاری کند .

وی توضیح داد: بدون شک بسترهای مداخله ای که از شواهد علمی گرفته می گردد با تکیه بر اطلاعاتی که سازمان پزشکی قانونی در اختیار دانشگاه قرار می دهد می تواند فراوریات ارزشمندی داشته باشد که نتایج آن در بخش های مختلف کشور از جمله تصمیم گیری در حوزه سلامت بسیار ارزشمند است .

منبع: خبرگزاری آریا

به "استفاده از داده های پزشکی قانونی در پژوهش ها موجب ارتقای نظام سلامت می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از داده های پزشکی قانونی در پژوهش ها موجب ارتقای نظام سلامت می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید