بهبود سئو (SEO) چیست و چه اهمیتی دارد؟

به گزارش فارس کلوب، سئو نقش ویژه ای در بهبود رتبه بندی سایت شما در موتورهای جستجو دارد و در نتیجه باعث افزایش رتبه و بازدید شما می گردد. در حال حاضر، همه چیز به صورت آنلاین اتفاق می افتد. سئو به مجموعه اقداماتی گفته می گردد که برای افزایش کمیت و کیفیت ترافیک ورودی وب سایت به وسیله جستجوی ارگانیک موتورهای جستجو صورت می گیرد که افزایش بازدید سایت را به دنبال دارد. معروف ترین موتور جستجو در دنیا، موتور جستجوی گوگل است. بینگ و یاهو نیز از دیگر موتورهای جستجو هستند. زمانی که شما عباراتی را در موتور جستجو سرچ می کنید، نتایج در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) نمایش داده می گردد.

بهبود سئو (SEO) چیست و چه اهمیتی دارد؟

بنابراین، شاید شما هم تصمیم گرفته اید که به سرعت یک وب سایت برای تجارت یا سازمان خود راه اندازی کنید. یا، تصمیم گرفته اید وب سایت موجود خود را احیا کنید. وقتی به دنبال این موضوع هستید مدام با این عبارت SEO یا سئو روبرو می شوید. این عبارت به چه معنی است؟ در اینجا معنی و نحوه نزدیک شدن به آن را بهتر شرح خواهیم داد!

نزدیک به 60٪ از کل ترافیک در سایت ها مربوط به جستجوی گوگل می گردد. اگر شما ترافیک سایر موتورهای جستجو محبوب (مانند بینگ، یاهو و یوتیوب) را نیز اضافه کنید، 70.6٪ کل ترافیک از موتورهای جستجو سرچشمه می گیرد و باقی ترافیک وب، از منابعی مانند شبکه های اجتماعی و ایمیل ها می آید.

سئو چیست؟

سئو مخفف Search Engine Optimization یا بهینه سازی موتور جستجو است. این روش بهینه سازی صفحات وب شما برای رسیدن به صندلی بالا در نتایج جستجوی گوگل یا سایر موتورهای جستجو است. سئو بر بهبود رتبه بندی در نتایج جستجوی ارگانیک متمرکز است. اگر وب سایتی دارید و می خواهید بازدید بیشتری داشته باشید، باید شناخت و رعایت نکات مرتبط با آن بخشی از کوشش های بازاریابی شما باشد.

رتبه بندی نتایج جستجو کلمات کلیدی توسط الگوریتم گوگل مشخص می گردد. اگرچه الگوریتم گوگل مخفی باقی مانده است، اما سال ها تجربه در جستجوگرها ایده خوبی در خصوص عوامل مهم رتبه بندی ایجاد نموده است. از نظر ما ، عوامل موجود در الگوریتم گوگل را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

فاکتورهای سئو داخلی

رتبه بندی وب سایت شما تا حدودی توسط عوامل موجود در صفحه مشخص می گردد. فاکتورهای سئو داخلی همه مواردی هستند که می توانید به وسیله وب سایت واقعی خود تحت تأثیر قرار دهید. این عوامل شامل جنبه های فنی (به عنوان مثال کیفیت کد و سرعت سایت شما) و جنبه های مربوط به محتوا، مانند ساختار وب سایت شما یا کیفیت کپی در وب سایت شما است. این ها همه فاکتورهای مهم سئو داخلی هستند.

عوامل سئو خارجی

علاوه بر تکنیک های سئو داخلی، عوامل سئو خارجی نیز وجود دارد. این عوامل شامل لینک هایی از وب سایت های دیگر، توجه رسانه های اجتماعی و سایر فعالیت های بازاریابی خارج از وب سایت خودتان است. تحت تأثیر قرار دادن این عوامل سئو خارجی می تواند سخت باشد. مهم ترین این فاکتورهای خارج از صفحه تعداد و کیفیت لینک هایی است که به سمت سایت شما راهنمایی می شوند. هرچه سایت های مرتبط و با کیفیت بیشتر به وب سایت شما لینک شوند، موقعیت شما در گوگل بالاتر خواهد بود.

یکی دیگر از فاکتورهای خارج از صفحه، رقابت شما در رابطه با تجارت خاص شماست. در برخی موارد، داشتن رتبه بالاتر بسیار سختتر از برخی دیگر است. از این رو رقابت پذیری بازار شما نیز در شانس رتبه بندی شما تأثیر به سزایی دارد.

سئو جامع (Holistic SEO)

سئو جامع یکی از اساسی ترین نکاتی است که شما حتما باید آن را شناخته و اصول آن را رعایت نمایید. این بدان معنی است که هدف اصلی شما باید ایجاد و نگهداری بهترین وب سایت ممکن باشد. سعی نکنید گوگل را گول بزنید، اما از یک استراتژی بلندمدت و پایدار بهره ببرید. اگر وب سایت شما از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد به طور اتوماتیک رتبه بندی می گردد. گوگل می خواهد کاربران خود را به مکان مناسب برساند، زیرا ماموریت آن این است که تمام اطلاعات آنلاین دنیا را فهرست بندی کند و آنها را به صورت دنیای قابل دسترسی و مفید کند.

علاوه بر این، البته گوگل می خواهد درآمد کسب کند. برای دستیابی به این هدف، آنها باید اطمینان حاصل نمایند که مردم همچنان از گوگل استفاده می نمایند. این بدان معنی است که آنها باید نتایج مورد نظر خود را به مردم نشان دهند. بنابراین اگر وب سایت شما در بازار شما بهترین است، گوگل می خواهد در نتایج بالاترین رتبه را به سایت شما بدهد.

رتبه بندی خوب و دائمی در گوگل احتیاج به یک استراتژی سئو گسترده تری دارد که بر هر جنبه از وب سایت شما و بازاریابی آن متمرکز باشد. جنبه فنی ، تجربه کاربری (UX)، محتوای وب سایت شما: همه باید درجه یک باشند. برای اینکه رتبه بندی خوبی در گوگل داشته باشید، باید روشی جامع برای سئو ایجاد کنید.

اهمیت سئو

1. افزایش ترافیک سایت

هرچه محتوا در صفحه نتایج موتور جستجو در صندلی های اول نمایش داده گردد، ورودی بیشتری دریافت خواهد نمود و در نتیجه کلیک و ترافیک آن افزایش خواهد یافت.

2. افزایش نرخ کلیک

هرچه رتبه شما در نتایج موتورهای جستجو بیشتر باشد، نرخ کلیک (CTR) محتوای شما بیشتر می گردد. نرخ کلیک به معنای میزان کلیک کاربران روی محتوای شما تقسیم بر میزان دیده شدن محتوا به درصد در نتایج جستجو است. برای مثال اگر محتوای شما 1000 بار در موتور جستجو نمایش داده گردد و 1 بار روی آن کلیک گردد، نرخ کلیک 0.1 درصد است. در موتور جستجوی گوگل، نرخ کلیک رتبه های اول تا سوم نتایج جستجو، به ترتیب 31.73٪، 24.71٪ و 18.66٪ که حدود 75 درصد کل نرخ کلیک صفحه اول است.

3. افزایش اعتبار برند

پیاده سازی سئو قوی و با کیفیت در وب سایت می تواند اعتبار برند شما را بالا ببرد و بر دیگر اقدامات بازاریابی سودمند باشد. اگر رتبه اول تا سوم را در نتایج داشته باشید، به مشتریانتان نشان داده اید که از بازیگران اصلی صنعت هستید. همچنین این امر می تواند نشان دهنده معروف بودن سایت شما باشد و به این دلیل بسیاری از کاربران به دنبال نتایج در سایت شما بوده اند.

4. سئو، به عنوان یک استراتژی بازاریابی بلندمدت

همان طور که شما برای رسیدن به رتبه های بالا زمان صرف می کنید، افت رتبه نیز زمان بر است. بنابراین سئو استراتژی بازاریابی بلندمدت است. اگر الگوریتم گوگل تغییر نکند یا سایر رقبا استراتژی سئوی خود را تغییر ندهند، پایین آوردن شما از نتایج جستجو آسان نیست.

امروزه به جهت آسانی کارکرد و سادگی بسیار وردپرس یکی از قالب هایی است که بسیار استفاده می گردد و ما در آنی آی تی گستر به صورت تخصصی به دلیل مزایای وردپرس به سئو این مجموعه از سایت ها می پردازیم. به صورت کلی می توان گفت که بهبود سئو سایت وردپرس یا غیر وردپرسی شامل ایجاد محتوای با کیفیت بالا، سئو محتوا برای کلمات کلیدی خاص، ایجاد لینک داخلی و خارجی و بهبود عملکرد سایت از نظر فنی می باشد. سئو بهینه سازی وب سایت ها برای دستیابی به صندلی بالا در نتایج جستجوی گوگل - یا موتور جستجوی دیگر - است. در آنی آی تی، ما معتقدیم که سئو جامع بهترین راه برای رتبه بندی وب سایت شما است زیرا شما بر جذاب سازی هر جنبه ای از سایت خود تمرکز می کنید. از هیچ روش کلاهبرداری و سئو کلاه سیاه استفاده نکنید، زیرا در نهایت، این نتایج منفی برای رتبه بندی شما به همراه خواهد داشت. در عوض، با در نظر دریافت کاربر خود، سئو پایدار را تمرین کنید و در دراز مدت از این مزیت بهره مند خواهید شد.

منبع: تجارت نیوز

به "بهبود سئو (SEO) چیست و چه اهمیتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبود سئو (SEO) چیست و چه اهمیتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید