دروازه سنگی یکی از جاذبه های تاریخی آذربایجان غربی به شمار می رود

به گزارش فارس کلوب، سیری در ایران/ براساس گزارش های منتشر شده، دروازه سنگی یکی از جاذبه های تاریخی آذربایجان غربی به شمار می رود.

دروازه سنگی یکی از جاذبه های تاریخی آذربایجان غربی به شمار می رود

دروازه سنگی بازمانده حصار قدیمی شهر خوی است که در شرق خیابان طالقانی و جنوب بازار قدیمی این شهر قرار گرفته است. این دروازه معبر ورودی و حصاری دفاعی در برابر تهاجم دشمنان بوده است. در مورد بانی این دروازه دو نظر وجود دارد. بعضی مورخین این اثر را به همسر آباقاخان ایلخان مغول نسبت می دهند و بعضی دیگر آن را از آثار دوره قاجار می دانند که با توجه به سبک معماری و مقایسه آن با آثار به جامانده از دوره قاجار در تبریز و خوی، چنین به نظر می رسد این مجموعه در دوره قاجار بنا شده است. به اعتقاد کنت دو گوبینو، این دروازه به شیوه بناهای قاهره و از مرمر سیاه و سفید ساخته شده که نظیر آن در سایر نقاط ایران دیده نمی گردد.

دروازه سنگی خوی با دو نوع مصالح ساخته شده است. ضلع شمالی آن که در امتداد بازار قدیمی قرار گرفته است، با آجر ساخته شده و طاق های آن جناقی است. ضلع جنوبی آن نیز با سنگ های خاکستری و سیاه به صورت یک در میان تزئین شده و به صورت نیم دایره موزون و هماهنگ درآمده و از زیبایی خاصی برخوردار است. در زیر قوس سنگی سمت جنوب و طرفین هلال سردر ورودی دروازه، نقش دو شیر حجاری شده است. هنوز آثار گلوله های شلیک شده به وسیله مهاجمین عثمانی بر روی دیوارهای این دروازه دیده می گردد.

منبع: همگردی

به "دروازه سنگی یکی از جاذبه های تاریخی آذربایجان غربی به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دروازه سنگی یکی از جاذبه های تاریخی آذربایجان غربی به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید