رئیسی چرا به موزه ملی ایران رفت؟

به گزارش فارس کلوب، عزت الله ضرغامی درباره قول های رییس جمهور در جریان بازدید از موزه ملی ایران در روز دوشنبه یازدهم مهرماه 1401، اظهار کرد: موزه ایران باستان، جایی که از آن بازدید کردیم، سال 1316 افتتاح شده است. در دهه هفتاد و پس از انقلاب، ساختمان جدیدی احداث شد که به آثار پس از اسلام اختصاص دارد. متاسفانه بخش کوچک و درصدی از آثار میلیونی و اموال ارزشمند میراث فرهنگی قابل نمایش و ارائه به مردم است. آقای رییس جمهور از مخازن موزه ملی ایران که من از آن به عنوان پدیده نامیمون نام می برم، بازدید کردند و دیدند چه اشیاء ارزشمندی از دید مردم پنهان شده است و در انبار و مخازن نگهداری می گردد.

رئیسی چرا به موزه ملی ایران رفت؟

او اضافه نمود: یک طرح ما این بود که فضای بزرگ دیگری به موزه ملی اختصاص دهند که طرح آن از قبل داده شده بود، ولی با توجه به تجربه ای که در امور اجرایی کشور دارم احساسم این است که به نتیجه رسیدن پروژه های بزرگ در زمانی که دولت مسائل جدی برای حل مسائل معیشتی دارد، مقداری دور از فکر است و زمان زیادی هم می برد. بنابراین از رییس جمهور خواستیم دو بنای بسیار مهم و با وسعت فراوان در میدان مشق را به فضای موزه ملی اضافه نمایند.

وزیر میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی ادامه داد: با آنکه تیم حفاظت ریاست جمهوری سختگیری می کرد، اما آقای رییس جمهور مسافتی را در خیابانی که مردم هم حرکت می کردند، پیاده طی کردند و در میدان مشق حاضر شدند و قرار شد ساختمان مهمی که در گذشته متعلق به شهربانی بوده و اکنون محل استقرار وزارت امور خارجه است و حدود صدهزار متر مربع فضا دارد و در کمیسیون دولت هم مصوب شده، در اختیار موزه ملی قرار گیرد و وزارت خارجه در جای دیگری مستقر گردد. اگر این اتفاق بیفتد تا حد زیادی مساله موزه ملی حل می گردد و می توان از فضای خوب میدان مشق که ساختمان های متعدد در کنارش است و محوطه سازی خوبی هم شده، استفاده کرد. آقای رییس جمهور این موضوع را قبول داشتند و این قول را دادند که سریعتر برای وزارت خارجه جایی را فراهم نمایند و این محل در اختیار موزه ملی قرار گیرد.

ضرغامی بعلاوه گفت: ساختمان کتابخانه ملی هم در ضلع غربی موزه و در خیابان سی تیر واقع شده است، درحالی که سال هاست ساختمان تازه این کتابخانه ساخته شده و به آن نقل مکان نموده اند، اما متاسفانه هنوز تخلیه نشده است. کتابخانه ملی از نظر ما در محل دیگری مستقر است. برنامه هایی که درنظر گرفته اند به هیچ وجه قابل مقایسه با اهمیت موزه ملی کشور نیست. آقای رییس جمهور هم این موضوع را قبول داشتند و کوشش می کنیم این دو محل را به سرعت در اختیار موزه ملی قرار دهیم و مهمتر از آن محوطه میدان مشق است که زنده می گردد.

وزیر میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی درحالی که در جمع فارس کلوب و در حاشیه اختتامیه هفته توریستی سخن می گفت، به دیگر قول ها و دستورهای رییس جمهور در جریان بازدید از موزه ملی و ملاقات با مدیران و معاونان وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی اشاره نمود و اضافه نمود: شاید یکی از مهمترین خبرهای خوب این ملاقات، به حوزه صنایع دستی مربوط باشد؛ با دستور مستقیم رییس جمهور به وزارت رفاه، 10 هزار نفر از فعالان صنایع دستی کشور بیمه می شوند. آن ها هنرمندانی هستند که کارفرما ندارند و احتیاج دارند دولت یکطرفه آن ها را بیمه کند و هزینه بیمه این 10 هزار نفر که بار اقتصادی بالایی هم دارد، از سوی آقای رییس جمهور متقبل شد. بعلاوه معاونت صنایع دستی مسؤول شد تا با برنامه ریزی دقیق در سراسر کشور، هنرمندانی که به این بیمه بیشتر احتیاجمندند، درنظر گرفته شوند.

ضرغامی بعلاوه از موافقت رییس جمهور برای تعدیل پیمان ارزی در صادرات صنایع دستی اطلاع داد و اضافه نمود: ما تعهد کردیم حجم صادرات صنایع دستی را بالا ببریم، اما یکی از موانع آن پیمان ارزی است. تولیدنمایندگان ما توان تعهد و ضمانت این سطح از پیمان ارزی را ندارند. آقای رییس جمهور قبول کردند و قرار شد هر زمان ما نامه آن ها را ارسال کردیم، دستور آن را بدهند.

او بعلاوه از موافقت رییس جمهور و تبدیل شرایط قرارداد کاری یک هزار و 200 مرمتگر که حقوق آن ها در گذشته بیشتر از چهار پنج ماه طول می کشید، اطلاع داد و اظهار کرد: این مرمتگران با این که نیروهای ارزشمندی بودند، اما جزو نیروهای طرحی و عمرانی محسوب می شدند. خوشبختانه آقای رییس جمهور از همان ابتدا با پیگیری و کوشش ها ما دستورات لازم را دادند، موانعی بر سر این کار بود، ولی نهایت سازمان اداری استخدامی قبول کردند و همه آن ها از نیروی طرحی خارج شدند و به زیرمجموعه وزارت درآمدند و مثل بقیه حقوق و مزایا دریافت می نمایند.

ضرغامی بعلاوه گفت: در حوزه یگان حفاظت و تامین خودرو و پرسنل یگان که از جدی ترین مسائل ما بود نیز آقای رییس جمهور قول جدی دادند و قرار شد نامه آن به دولت فرستاده گردد. در زمینه نیروی انسانی، از هشت هزار پرسنل میراث فرهنگی، حدود دو هزار نفر نیروی یگان حفاظت هستند و بزرگترین حفاظت از اموال ارزشمند کشور به وسیله وزارت میراث فرهنگی انجام می گردد، آثار ارزشمندی که به هیچ وجه هیچ قیمتی نمی توان روی آن گذاشت. بنا بر گفت وگوهایی که با رییس جمهور شد قرار شده در زمینه تامین نیروی انسانی و خودروی یگان حفاظت بازسازی هایی صورت گیرد.

وزیر میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی بعلاوه به موافقت رییس جمهور با اختصاص فضایی مناسب به معاونت توریستی اطلاع داد و اضافه نمود: در حوزه توریستی یکی از مسائل ما ساختمان معاونت توریستی است. بخشی که باید 10 تا 15 میلیون توریست جذب کند، جایی برای استقرار ندارد، از قدیم و زمانی که زیرمجموعه وزارت ارشاد بود و چند اتاق اجاره ای داشت تا امروز همان نگاه به بخش توریستی وجود دارد، درحالی که سازمان حج و زیارت، آن ساختمان بسیار بزرگ برای پیگیری اعزام 85 هزار حاجی را به همراه امکانات بزرگ در اختیار دارد. نمی خواهم متعرض شوم، اما چند اتاق اجاره ای (در ساختمان حج و زیارت) در اختیار توریستی است که همواره هم با حکم تخلیه مواجهند و رفت و آمدشان مشکل دارد. دنبال محلی هستیم برای استقرار توریستی که رییس جمهور قول آن را دادند و این محل هم پیدا شده است. علاوه بر این قرار شد فهرستی از مسائل و پیشنهادهای توریستی به رییس جمهور ارائه گردد تا در دولت پیگیری گردد.

ضرغامی بعلاوه گفت: قانون وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی مدت هاست آماده شده و به دولت فرستاده شده که در کمیسیون امور زیربنایی دولت درحال بحث است، مطمئنا این لایحه به صحن دولت آید به سرعت تصویب می گردد. این قانون به محض این که به مجلس ارائه گردد در اختیار همه قرار می گیرد و همه می توانند درباره آن اظهارنظر نمایند.

منبع: گردشبان

به "رئیسی چرا به موزه ملی ایران رفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیسی چرا به موزه ملی ایران رفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید