سلول های ایمنی بدن سویه اومیکرون را شناسایی می نمایند

به گزارش فارس کلوب به نقل از پرس اسوسیشن، سلول های تی نوعی از گلبول های سفید هستند که سلول های مبتلا به ویروس در بدن را ردیابی و نابود می نمایند. اکنون تحقیقی تازه نشان می دهد این سلول ها با وجود جهش های وسیع سویه اومیکرون ویروس کرونا قادر به شناسایی آن هستند.

سلول های ایمنی بدن سویه اومیکرون را شناسایی می نمایند

درحال حاضر پژوهش ها نشان داده اومیکرون از آنتی بادی های موجود در بدن انسان می گریزد. اما کارشناسان تا به اکنون از نقش سلول های تی در مورد این سویه مطمئن نبودند.

تحقیقات پیشین نشان داده بود سلول های تی (که در واکنش به واکسن یا ابتلا به عفونت به وجود می آیند) نقش حیاتی در جلوگیری از شدید شدن کووید 19 در افراد دارند.

کاترین ریو و وندی برگرز همراه محققان دانشگاه کیپ تاون در آفریقای جنوبی واکنش های سلول های تی در افرادی که قبلاً به سویه های پیشین کرونا مبتلا شده یا واکسن دریافت نموده بودند را آنالیز کردند.

آنها واکنش سلول های تی 40 فرد که یک یا 2 دز واکسن جانسون و جانسون، 15 نفر که 2 دز که یک واکسن mRNA دریافت نموده بودند و بعلاوه 15 فرد واکسینه نشده (که قبلاً به بیماری مبتلا شده بودند) را آنالیز کردند و متوجه شدند 70 تا 80 درصد واکنش های سلول های تی در مقابل پروتئین اسپایک سویه اومیکرون در گروه های مورد آنالیز حفظ شده بود.

محققان این پژوهش در نشریه نیچر در این باره نوشته اند: با وجود جهش های وسیع اومیکرون و کاهش حساسیت به آنتی بادی های خنثی کننده، بیشتر واکنش سلول های تی (در نتیجه واکسیناسیون یا ابتلا به بیماری) این سویه را شناسایی کردند.

در بخشی از بیانیه محققان آمده است: هنوز تعیین نیست آیا ایمنی که سلول های تی در مقابل اومیکرون ایجاد می نماید به محافظت در برابر ابتلا به کووید 19 شدید منجر می گردد یا خیر و آیا به مشاهدات بالینی اولیه در آفریقای جنوبی و نقاط دیگر مرتبط است یا خیر.

از سوی دیگر تحقیق جداگانه در همین نشریه نشان داده واکنش سلول های تی که در نتیجه واکسیناسیون به وجود آمده در مقابل سویه اومیکرون نیز تاثیرگذار است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سلول های ایمنی بدن سویه اومیکرون را شناسایی می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلول های ایمنی بدن سویه اومیکرون را شناسایی می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید