افزایش ابتلا به آنفلوآنزا

به گزارش فارس کلوب، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت نسبت به افزایش موارد ابتلا به آنفلوآنزا در کشور هشدار داده و گفته ثابت شده که اگر دو بیماری یعنی آنفلوآنزا و کووید19 همزمان در کسی رخ دهد، بیماری شدیدتر و مرگبارتری خواهد شد.

افزایش ابتلا به آنفلوآنزا

به گزارش فارس کلوب، با کاهش محدودیت های کرونا و افزایش سفر های بین المللی و بعلاوه بازگشایی مدارس و دانشگاه ها، فرصت های بیشتری برای شیوع ویروس آنفلوآنزا فراهم شده است. از همین رو متخصصان نگران افزایش دوباره موارد این بیماری و رخداد اپیدمی دوقلو یا Twindemics در کشور هستند.

در این رابطه حمید سوری، رئیس کارگروه بهداشت و پیشگیری قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا گفته با توجه به ادامه فراوانی نسبی موارد ابتلا به کووید 19 و این که هنوز متاسفانه تعداد مرگ های سه رقمی ناشی از این بیماری را تجربه می کنیم و کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی به حدود 50 درصد، احتمال رخداد همزمان اپیدمی دو بیماری یعنی کووید 19 و آنفلوآنزا را در کشورمان خواهیم داشت، به این پدیده توییندمی یا اپیدمی دوقلو می گوییم.

استاد اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی این نکته را هشداری به مسئولان وزارت بهداشت دانسته تا علاوه بر کوشش در بالا بردن تیراژ تعداد دوز واکسن تزریق شده از مدیریت سایر موازین پیشگیری غفلت نکنند.

همزمان با او دکتر محمد مهدی گویا گفته است: موارد آنفلوآنزا در کشور در حال افزایش است و تا به امروز بیش از 200 مورد ثبت شده با تایید آزمایشگاهی به ما گزارش شده است.

او البته گفته که در زمینه موارد آنفلوآنزا هنوز به حد آستانه هشدار نرسیده ایم، اما به نظر می آید که به زودی به این حد آستانه می رسیم. به گفته گویا اکنون آنفلوآنزای فصلی نوع H 3 N 2 شایع است.

پیش از دکتر گویا، مقام های وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی هم نسبت به خطر همزمانی شیوع آنفلوانزا و کرونا هشدار داده بودند.

در این رابطه پیغام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، مدتی پیش گفته بود که سال گذشته به دلیل استفاده مردم از ماسک، آنفلوانزا شایع نشد، اما اگر رعایت پروتکل ها کاهش یابد احتمال شیوع آنفلوانزا سال جاری وجود دارد.

همزمان با او دکتر مردانی به کاهش محدودیت ها به دلیل بازگشایی مدارس، دانشگاه ها اشاره نموده و گفته بود که در فصول سرد سال امکان همپوشانی کرونا و آنفلوانزا و درگیری افراد با این دو بیماری افزایش یافته است.

بحران آنفلوانزا و کرونا، راه حل چیست؟

مدتی پیش سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز درباره بحران همزمانی ابتلا به کرونا و آنفلوانزا صحبت کرد و گفت که فصل سرما همیشه با چالش شیوع آنفلوآنزا همراه بوده و در طی شرایط کنونی به دلیل رعایت نکردن شیوه نامه های بهداشتی و استفاده نکردن از ماسک در بحران کرونا، این چالش مضاعف شده است.

بعلاوه بسیاری از متخصصان، عفونت گوش میانی، سینه پهلو و سینوزیت را از عوارض آنفلوانزا برشمرده و گفته اند که عوارض بیماری کرونا هم منجر به نارسایی های تنفسی، درگیری ریه و بستری در آی سی یو خواهد شد که همزمان شدن این دو بیماری، آثار مخربی را بر جای می گذارد و ممکن است منجر به مرگ بیمار گردد.

به همین دلیل پزشکان رعایت شیوه نامه های بهداشتی و پرهیز از ساده انگاری را دو عامل موثر در پیشگیری این بحران دانسته و گفته اند در صورت بی توجهی، پیغامد های جبران ناپذیری را به همراه دارد.

بعلاوه آن ها نگران موج تازه کرونا ویروس و انتشار همزمان آن با آنفلوآنزا هستند. به همین دلیل توصیه نموده اند تا افراد تزریق واکسن را در اولویت قرار دهند.

البته دکتر مردانی گفته حتی افرادی که واکسن های این دو بیماری را زده اند، در صورت رعایت نکردن شیوه نامه های بهداشتی محافظت صد در صدی نخواهند شد.

آنفلوآنزا زمینه ساز ابتلا به کرونا!

پروفسور نیل مابوت از دانشگاه ادینبورگ انگلستان، شواهدی یافته که نشان می دهد، ممکن است ویروس آنفلوآنزا بر پیغامد های ناشی از ویروس کرونا تاثیر داشته باشد.

پروفسور نیل مابوت در این باره می گوید: نبود بیشتر ویروس ها در سال گذشته به دلیل اقدامات ایمنی سختگیرانه برای کووید 19 منجر به کاهش ایمنی در برابر بیماری های رایج تر شده است. اگر چه ممکن است افراد پس از همه گیری بیشتر مستعد ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا باشند، اما سرماخوردگی شدید در بسیاری از افراد تبدیل به یک کلمه نامفهوم شده است.

به گفته پروفسور مابوت، آنالیز منظم بعضی از علائم مانند گلودرد و عطسه که بازتاب علائمی است که در افراد مبتلا به نوع دلتای کووید دیده می گردد، بسیار مهم تلقی می گردد. علاوه بر این ویروس های سرماخوردگی بر اثر تماس سطحی بسیار بیشتر از ویروس کرونا قابل انتقال است.

این پروفسو می گوید: سرماخوردگی یا آنفلوآنزا فوق شدید کلمات نامفهومی است که در مصاحبه با افراد در خصوص آن می شنویم، اما من تصور نمی کنم شواهدی مبنی بر وجود سرماخوردگی یا آنفلوآنزا فوق شدید در اطراف خود داشته باشیم. بعلاوه هیچ شواهدی مبنی بر ابتلا به سرماخوردگی شدید در ماه های اخیر مشاهده نشده است.

منبع: فرارو

به "افزایش ابتلا به آنفلوآنزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش ابتلا به آنفلوآنزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید