ضروری ترین مواد غذایی برای افراد مسن

به گزارش فارس کلوب، افراد کهنسال باید توجه ویژه ای به رژیم غذایی خود به منظور حفظ سلامتی داشته باشند.

ضروری ترین مواد غذایی برای افراد مسن

با افزایش سن خطر بروز بیماری های مختلف در انسان افزایش می یابد. از این رو، داشتن یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و ویتامین های مختلف برای افراد کهنسال لازم است.

تحقیقات متعدد نشان داده است افراد با افزایش سن در خطر بیشتری برای ابتلا به امراض متعدد دارند. در این مطلب به ضروری ترین مواد مغذی که افراد با افزایش سن به آن احتیاج بیشتری دارند می پردازیم:

متاسفانه با افزایش سن کهنسالان کلسیم بیشتری نسبت به آنچه دریافت می نمایند، از دست می دهند. از این رو، کهنسالان در خطر بیشتری برای پوکی استخوان قرار دارند. این موضوع به ویژه در زنان پس از دوره یائسگی رایج است. کلسیم به کارکرد مناسب ماهیچه ها، اعصاب، سلول ها، و عروق خونی یاری می نماید.

این ویتامین به طور مستقیم در ساخت سلول های خونی و عصبی نقش ایفا می نماید. افراد می توانند به طور طبیعی از محصولات حیوانی همچون گوشت، ماهی، تخم مرغ و محصولات لبنی احتیاج بدن خود به این ویتامین را تامین نمایند. گیاهخواران به شدت در معرض کمبود ویتامین B 12 قرار دارند.

این ویتامین برای جذب کلسیم لازم است. از این رو، افراد باید برای جلوگیری از پوکی استخوان به مصرف ویتامین D اهمیت ویژه ای دهند. این ویتامین بعلاوه در کارکرد درست سیستم ایمنی، عصبی، و ماهیچه ها نقش دارد.

بدن از این ویتامین برای مبارزه با میکروب ها و نیز فراوری انرژی استفاده می نماید. ویتامین B 6 بعلاوه به رشد مغز نوزاد یاری می نماید. با افزایش سن احتیاج بدن به مصرف این ویتامین افزایش می یابد. مطالعات نشان داده اند افراد بزرگسالی که دارای سطح بالای ویتامین B 6 بودند عملکرد مغزی بهتری داشتند.

- منزیم

- پروبیوتیک

- اسید چرب امگا 3،

- روی

- سلنیوم

- پتاسیم

- فولات

- فیبر

- مولتی ویتامین

افراد کهنسال بهتر است رژیم غذایی غنی و متنوعی داشته باشند. متاسفانه با افزایش سن اندازه جذب مواد مغذی در دستگاه گوارش نیز کاهش می یابد.

به همین علت توجه به اندازه مصرف مواد مغذی در افراد کهنسال اهمیت زیادی دارد. این افراد بهتر است به طور سالیانه اقدام به سنجش اندازه کمبود های بدن خود نمایند.

منبع: فرادید

به "ضروری ترین مواد غذایی برای افراد مسن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضروری ترین مواد غذایی برای افراد مسن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید