نشانه های فقر مواد مغذی در بدن

به گزارش فارس کلوب، یکی از دلایل شوره سر، خشکی موها است. تقویت گردش خون در پوست سر به وسیله ویتامین B3 می تواند از خشکی پوست سر جلوگیری کند. روی نیز می تواند سلول های پوست سر را شاداب و سالم نگه دارد و از ریزش آن جلوگیری می نماید. روی در گوشت، آجیل، دانه ها و بسیاری از سبزیجات وجود دارد.

نشانه های فقر مواد مغذی در بدن

میلیون ها نفر در دنیا به علت رژیم های غذایی مدرن و سبک زندگی کم تحرک حداقل از کمبود یک ماده مغذی رنج می برند.

بسیاری از ما کاملاً از این مشکل ناآگاه هستیم. پزشکان می گویند علت این بی توجهی این است که علائم فقر ریزمغذی ها را می توان به راحتی نادیده گرفت یا به سایر مسائل سلامتی بی ضررتر مرتبط کرد.

در ادامه به نقل از روزنامه دیلی میل، به چند مورد از این علائم خواهیم پرداخت.

خستگی

خستگی به وسیله پزشکان یکی از شایع ترین شکایات در نتیجه ابتلا به بسیاری از بیماری ها محسوب می گردد اما خستگی می تواند بعلاوه به علت شیوع کمبود آهن در بسیاری از افراد باشد. آهن یک ماده معدنی حیاتی برای فراوری هموگلوبین در بدن است؛ ماده ای در خون که اکسیژن را به سراسر بدن حمل می نماید. یک فرد دچار کمبود آهن ممکن است احساس خستگی کند زیرا بدنش اکسیژن کافی را به وسیله گردش خون دریافت نمی نماید. متخصصان اضافه کردن غذاهای غنی از آهن مانند گوشت گاو، گوشت بره، مرغ، اسفناج، کلم بروکلی، توت فرنگی و هندوانه به رژیم غذایی را توصیه می نمایند.

شوره سر

یکی از دلایل شوره سر، خشکی موها است. تقویت گردش خون در پوست سر به وسیله ویتامین B3 می تواند از خشکی پوست سر جلوگیری کند. روی نیز می تواند سلول های پوست سر را شاداب و سالم نگه دارد و از ریزش آن جلوگیری می نماید. روی در گوشت، آجیل، دانه ها و بسیاری از سبزیجات وجود دارد.

ضربان قلب نامنظم

مسائل مختلفی در سیستم گردش خون می تواند باعث ضربان قلب نامنظم گردد. اما کمبودهای غذایی اغلب نادیده گرفته می شوند. کلسیم برای گردش خون در بدن بسیار مهم است و به تنظیم سیگنال های الکتریکی که باعث ضربان قلب می گردد، یاری می نماید. کمبود کلسیم می تواند به توانایی بدن در پمپاژ خون آسیب برساند و منجر به ضربان قلب نامنظم گردد.

شب کوری

عدم توانایی تماشا در تاریکی می تواند نشانه کمبود مواد مغذی باشد. شب کوری وضعیتی است که در آن فرد در اتاق هایی که نور کافی ندارند، مشکل بینایی دارد. این عارضه زمانی رخ می دهد که چشم های فرد به درستی با تغییرات نور محیط سازگاری پیدا ننمایند و می تواند ناشی از کمبود پروتئین رودوپسین باشد که به وسیله چشم فراوری می گردد؛ فرآیندی که در آن ویتامین A نیز نقش مهمی دارد. این پروتئین برای کنترل حساسیت چشم در برابر نور حیاتی است و به آن اجازه می دهد تا خود را در محیط های کم نور تنظیم کند. ویتامین A در سبزیجات برگ سبز، فلفل، ماهی و محصولات لبنی رایج است.

انگشتان بی حس

هیپوکلسمی که به عنوان کمبود شدید کلسیم نیز شناخته می گردد، می تواند باعث گردد که فرد احساس بی حسی و گزگز در انگشتان خود کند. هنگامی که یک فرد از سطح خطرناک کلسیم پایین رنج می برد، اعصاب محیطی ممکن است آغاز به از دست دادن بعضی از عملکردهای خود نمایند.

سوزش دهان

سندرم سوزش دهان وضعیتی است که در آن زبان و سقف دهان فرد آغاز به احساس سوزش می نماید. از جمله علل مختلف این بیماری، کمبود روی، ویتامین b12 و آهن است.

منبع: عصر ایران

به "نشانه های فقر مواد مغذی در بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های فقر مواد مغذی در بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید