نکاتی درباره نگهداری دارو ها

به گزارش فارس کلوب، خبرگزاری خبرنگاران- برترین مکان برای نگهداری از داروهاقسمتی از منزل که سردتر است و رطوبت کمتری دارد برای نگهداری از دارو مناسب است؛ اما نکات دیگری هم وجود دارد که باید از آن آگاه باشید.

نکاتی درباره نگهداری دارو ها

به گزارش فارس کلوب، شما دارو ها را در کدام قسمت از منزل نگه می دارید؛ داخل کابینت آشپزخانه یا این که کمد اتاق محل مناسبی برای نگهداری داروهاست؟ قسمت هایی از خانه که رطوبت زیادی دارد، گرم است یا دارو در معرض نور خورشید قرار می گیرد، برای نگهداری دارو ها مناسب نیست و در مقابل برترین مکان برای قرار دادن آن ها جایی است که نور کمتری دارد و خنک است.

رطوبت دارو را تجزیه می نماید

قرار دادن دارو ها در قفسه های داخل حمام یا سرویس بهداشتی مناسب نیست، چراکه رطوبت چنین مکان هایی موجب تجزیه دارو ها و در نتیجه فساد آن ها می گردد. در صورتی که دارو در شرایط مناسبی نگهداری گردد تا زمانی که تاریخ مصرفش به سرانجام نرسیده باشد، می توانید آن را مصرف کنید.

نکاتی برای دور ریختن دارو

دور انداختن دارو ها باید مورد توجه قرار گیرد. کسانی که می خواهند شربت ها یا قرص های غیر قابل مصرف را دور بریزند باید حتماً ابتدا آن ها را از ماده دارویی خالی نمایند و بعد بسته شان را دور بریزند تا کسی به اشتباه از آن ها استفاده نکند.

نظافت محل نگهداری دارو

قفسه دارو ها یا کشو و کابینتی که دارو های مورد احتیاج اعضای خانواده را در آن قرار می دهید یکی از همین بخش هاست که حتماً باید تمیز گردد. متخصصان هشدار می دهند و می گویند مرتب کردن دارو ها کاری دقیق تر و مهم تر از پاک کردن گرد و غبار های داخل کمد است. حتماً با دقت کنترل و تاریخ انقضای آن ها را آنالیز کنید. چراکه بسیاری از دارو ها با گذشت زمان دیگر قابل استفاده نیست و حتماً باید دور ریخته گردد.

درست برش بزنید

معمولاً وقتی تعدادی از قرص ها مصرف می گردد، بسته آن را قیچی می نمایند و تکه های مصرف شده را به همراه قوطی دارو دور می اندازند، در حالی که اطلاعات دارو و مواردی مانند تاریخ انقضای محصول اغلب روی جعبه یا در کناره های آن نوشته شده است. به همین علت توصیه می گردد پس از باز کردن و استفاده از داروها، جعبه یا حداقل برچسب آن را دور نیندازید یا قسمت هایی از آن را قیچی نکنید و از بین نبرید. ویتامین ها هم از این قاعده مستثنا نیستند یعنی پس از انقضای تاریخ مصرف، نه تنها اثرش کمتر می گردد یا از بین می رود، بلکه حتی ممکن است اثری معکوس داشته باشد و سلامت فرد را تهدید کند.

به مقدار دارو خریداری کنید

همواره دارو را به موقع و به مقدار تهیه و مصرف کنید تا داروی اضافه در خانه باقی نماند. دارویی که تاریخ مصرفش نگذشته…دکتر علیمردانی، پزشک داروساز هم پیشنهاد می نماید در صورتی که دارویی در خانه دارید که از آن استفاده نخواهید کرد. ولی هنوز تاریخ مصرف دارد، می توانید آن را به مراکز منتخب هلال احمر تحویل دهید.

منبع: خبرگزاری آریا

به "نکاتی درباره نگهداری دارو ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی درباره نگهداری دارو ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید