چرا رحمانی یک شبه برکنار شد؟

به گزارش فارس کلوب، در چند روز گذشته حاشیه های مربوط به افزایش قیمت خودرو و آنالیز دوباره تشکیل وزارت بازرگانی، وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) را در صدر خبرها قرار داده بود، اما به نظر می رسد کسی منتظر خبر برکناری وزیر صمت نبود. با این حال بر اساس نامه روز دوشنبه رئیس جمهور به حسین مدرس خیابانی (قائم مقام وزیر صمت) به نظر می رسد که روحانی از اقدامات وزارت صمت در زمینه مدیریت بازار به ویژه در بحث خودرو، تامین کالاهای اساسی، تعمیق ساخت داخل و توسعه صادرات رضایت نداشته است.

چرا رحمانی یک شبه برکنار شد؟

به گزارش فارس کلوب، با این حال بعد از ظهر دوشنبه بعد از جلسه ستاد تنظیم بازار و اتخاذ تصمیمات جدیدی در رابطه با قیمت خودرو، رئیس جمهور با صدور حکمی حسین مدرس خیابانی را به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد و رضا رحمانی را از راس این وزارتخانه کنار گذاشت.

بعد از افزایش نجومی قیمت خودرو در بازار حدس هایی درباره استیضاح وزیر صمت مطرح شده بود. در نهایت در جلسه روز دوشنبه ستاد تنظیم بازار مقرر شد که قیمت خودروهای سایپا 23 درصد و قیمت محصولات ایران خودرو 10 درصد افزایش یابد و قیمت خودرو در کف بازار هم شامل قیمت درب کارخانه به علاوه حداکثر 10 درصد سود باشد.

البته به نظر می رسد آشفتگی بازار خودرو تنها دلیل برکناری وزیر صمت نبوده؛ چراکه رئیس جمهور طی نامه ای از مدرس خیابانی، سرپرست این وزارتخانه خواسته که نسبت به مدیریت بازار و تأمین کالاهای اساسی، ساماندهی قیمت خودرو، برطرف موانع فراوری و تعمیق ساخت داخل، یاری به توسعه صادرات غیرنفتی و بهبود فضای کسب و کار اقدام کند.

به بیان دیگر احتمالا رئیس جمهور از اقدامات وزارت صمت در زمینه مدیریت بازار ، توسعه فراوری داخل و صادرات هم رضایت نداشته است و حالا انتظار می رود مدرس خیابانی این راه های نرفته را طی کند.

حاشیه ها چه می گویند؟

البته برکناری وزیر صمت ابعاد دیگری هم دارد؛ چراکه وزیر صمت طی نامه ای بدون تاریخ و شماره به رئیس جمهور گفته که 17 اردیبهشت ماه محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور او را تهدید نموده در صورت رای نیاوردن طرح تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس شورای اسلامی برکنار خواهد شد و از او خواسته شده بود که با لابی، نمایندگان خصوصا نمایندگان آذری زبان را قانع و برای این طرح رأی بگیرد! در نهایت روز دوشنبه واعظی طی تماسی از او خواسته بود که از سمت خود استعفا دهد.

البته ساعاتی پیش روابط عمومی دفتر رئیس جمهوری در واکنش به ادعای رضا رحمانی در مورد دلایل برکناری اش توضیح داد که به هیچ وجه از جناب آقای رحمانی خواسته نشده از لایحه دولت حمایت نمایند، بلکه تاکید شده از فعالیت ها و رایزنی های فشرده سه نفر از نزدیکان شان-که در صورت لزوم نام آنها اعلام خواهد شد- در مجلس و رسانه ها علیه لایحه دولت، ممانعت بعمل آورند؛ همچنین از طرف رئیس جمهور به ایشان گوشزد شد که تداوم این فرایند تخلف است و قطعا با این تخلف برخورد خواهد شد.

ماجرای تشکیل وزارت بازرگانی چه بود؟

وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 1390 با ادغام دو وزارتخانه صنایع و معادن و بازرگانی و در راستای کوچک سازی دولت تشکیل شد، اما بعد از هشت سال مجلس شورای اسلامی خاتمه در جلسه علنی روز چهارشنبه سوم مهرماه سال گذشته با کلیات طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی موافقت کرد. البته در سال 1394 با گذشت چهار سال از ادغام این دو وزارتخانه، احیای مجدد وزارت بازرگانی بر سر زبان ها افتاد و دولت نیز در سال 1396 لایحه ای با موضوع انفصال بخش بازرگانی از وزارت صنعت به مجلس برده بود، اما مجلسی ها به این طرح روی خوش نشان ندادند و با وجود اینکه مجلس شورای اسلامی سه بار درخواست دولت مبنی بر تفکیک صنعت از بازرگانی را رد کرد، در نهایت دولت پیروز میدان شد و رای مثبت مجلس را برای این طرح گرفت.

در نهایت یکشنبه، 21 اردیبهشت 1399 آنالیز ایرادات شورای نگهبان در طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی در دستور کار جلسه علنی مجلس شورای اسلامی نهاده شد. یکی از ایرادات شورای نگهبان به تبصره 1 ماده واحده این طرح بود که نمایندگان مصوبه کمیسیون برای برطرف این ایراد را تصویب نکردند. مصوبه کمیسیون این بود که از تاریخ تصویب این قانون کلیه وظایف و اختیارات هر یک از وزارتخانه های بازرگانی و صنایع و معادن مطابق وظایف و اختیارات دستگاه های تابع آنها قبل از قانون تشکیل دو وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت مصوب 8 تیرماه 1390 است. در نهایت بعد از این که این ماده رای نیاورد، این طرح از دستور کار مجلس خارج شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چرا رحمانی یک شبه برکنار شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا رحمانی یک شبه برکنار شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید