ارجاع تأمین اقتصادی مورد احتیاج برای پرداخت بدهی دولت به تأمین اجتماعی به کمیسیون تلفیق

به گزارش فارس کلوب، تهران (پانا) - در جریان آنالیز بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1401 نمایندگان مجلس با ارجاع موضوع تأمین اقتصادی مورد احتیاج برای پرداخت بدهی دولت به تأمین اجتماعی، بعلاوه همسان سازی بازنشستگان کشوری و لشکری و اجرای قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1401 برای آنالیز بیشتر موافقت کردند.

ارجاع تأمین اقتصادی مورد احتیاج برای پرداخت بدهی دولت به تأمین اجتماعی به کمیسیون تلفیق

نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز (دوشنبه، دوم اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان آنالیز بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1401 با ارجاع بند الحاقی (1) تبصره (2) ماده واحده این لایحه درباره نحوه تأمین مالی تسویه بدهی دولت به تأمین اجتماعی به کمیسیون تلفیق لایحه بودجه موافقت کردند.

براساس این گزارش پیشنهادات مختلفی برای افزایش یا کاهش اندازه منابع درآمدی مورد احتیاج برای تأدیه دیون دولت در این بند الحاقی مطرح شد که هیچ یک از آنها رأی نیاورد.

پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه در موافقت با یکی از پیشنهادات که مبنی بر حذف کل بند الحاقی (1) تبصره (2) بود، گفت: از معاون وزیر اقتصاد درباره اندازه تحقق این بند در سال گذشته سوال پرسیدم که وی پاسخ داد اعتباری از این بند عایدمان نشده است.

بعلاوه هادی قوامی معاون پارلمانی وزارت امور مالی و دارایی شرح داد: نمایندگان کوشش می نمایند که هزینه های بودجه را به درآمدهای مستحکم ارتباط دهند تکرار شیوه های قدیمی درباره این موضوع موجب افزایش تورم و خلق پول شده و نمی توان تورم را کنترل کرد با توجه به اینکه تحقق این بند در سال گذشته صفر بود.

در ادامه این نشست حمیدرضا حاجی بابائی درباره بند الحاقی تبصره 2 لایحه بودجه گفت: این چه نوع سخن گفتن در صحن مجلس شورای اسلامی است، چرا نماینده دولت به صورت غیرواقعی بیان می نماید که تحقق این بند در بودجه سال گذشته صفر بوده است. من در شورای عالی هماهنگی مالی حضور دارم که مشکل قانونی این بند در این شورا برطرف شد و اکنون در حال انجام است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس ادامه داد: امروز بازنشستگان، ایثارگران به این بند امید بسته اند، بعضی اینگونه مطرح می نمایند که انگار خدای ناکرده ما سر کار گذاشتیم.

براساس این گزارش الیاس نادران در جریان آنالیز بند مذکور پیشنهاد داد 130 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده برای تأمین منابع درآمدی به منظور پرداخت دیون دولت به 90 هزار میلیارد تومان کاهش یابد.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس در تشریح این پیشنهاد شرح داد: بر اساس ماده 12 قانون برنامه ششم توسعه دولت باید سالانه 10 درصد از بدهی های حسابرسی شده به تأمین اجتماعی را بپردازد چرا این بدهی از منابع پایداری مانند نفت و مالیات پرداخت نمی گردد و چنین منابعی برای آن پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه در ابتدا این منبع را 90 هزار میلیارد تومان معین کرد اما در لحظه آخر به 130 هزار میلیارد تومان افزایش داد، ادامه داد: چرا از پول های پاک و سالم این منابع حاصل نمی گردد چرا شرکت فروشی می کنیم. با اجرایی کردن این روش مدیریت هلدینگ های بزرگ به گونه ای می گردد که آنها زیان ده خواهند شد و این امر موجب سقوط بورس می گردد.

در ادامه این نشست احمد امیرآبادی فراهانی در مخالفت با پیشنهاد مذکور به جلسه هیأت واگذاری اشاره نمود و ادامه داد: مشکل واگذاری برای این بند در سران قوا برطرف شده ، حتی واگذاری آلومینیوم جاجرم به مبلغ 20 هزار میلیارد تومان مورد تصویب هیأت واگذاری قرار گرفته است.

مهدی طغیانی نیز در موافقت با پیشنهاد نادران گفت: بهتر است منابع پیش بینی شده در این بند به مصوبه نخست کمیسیون بازگردد، بخشی از هزینه های پیش بینی شده در این بند الحاقی کاملاً هزینه جاری است، آیا درست است دارایی های دولت را واگذاری کنیم و آن را هزینه جاری کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا

به "ارجاع تأمین اقتصادی مورد احتیاج برای پرداخت بدهی دولت به تأمین اجتماعی به کمیسیون تلفیق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارجاع تأمین اقتصادی مورد احتیاج برای پرداخت بدهی دولت به تأمین اجتماعی به کمیسیون تلفیق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید