چقدر باید نگران سویه XE باشیم

به گزارش فارس کلوب، عضو ستاد تحقیقاتی کشوری کرونا و استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه تحقیقات در مورد سویه های تازه کووید19 در حال انجام است، پیرامون میزان مخاطره آمیز بودن و علائم سویه XE توضیحاتی داد.

چقدر باید نگران سویه XE باشیم

به گزارش ایسنا، دکتر اورنگ ایلامی با اشاره به ویژگی های رفتاری تازهترین جهش ویروس کرونا تحت عنوان omicron XE، گفت: XE به عنوان نوترکیب شناخته می شود؛ نوعی از گونه ای که می تواند زمانی رخ دهد که یک فرد به طور همزمان با دو یا چند گونه آلوده شود و در نتیجه مواد ژنتیکی آن ها در بدن بیمار مخلوط شود.

او افزود: در مورد XE، ترکیبی از سویه قبلاً بسیار عفونی Omicron BA.1 که در اواخر سال 2021 پدیدار شد و نوع تازهتر BA.2 Stealth که در حال حاضر نوع غالب بریتانیا است، است.

عضو ستاد تحقیقاتی کشوری کرونا ادامه داد: چنین نوترکیبی هایی غیرمعمول نیستند، زیرا چندین بار در طول همه گیری ویروس کرونا رخ داده اند. با این حال، کارشناسان بهداشت می گویند هنوز برای نتیجه گیری در مورد شدت یا توانایی واکسن های فرعی تازه خیلی زود است.

چقدر باید نگران باشیم؟

ایلامی گفت: تخمین های اولیه نشان می دهد که XE ممکن است نسبت به سویه های قبلی قابل انتقال تر باشد، زیرا تا به امروز نرخ رشد کمی بالاتر از نسل قبلی خود را نشان داده است.

او افزود: همچنین داده های UKHSA نشان می دهد که XE دارای نرخ رشد 9.8 درصدی بالاتر از BA.2 است، در حالی که سازمان بهداشت جهانی تا به امروز این رقم را 10 درصد گفته است.

عضو ستاد تحقیقاتی کشوری کرونا مطرح نمود: با این حال، کارشناسان می گویند انتظار دارند که شدت آن کاهش یابد، حتی اگر راحت تر توسعه یابد. XE تا به امروز به عنوان یک نوع نگران کننده اعلام نشده است.

علائم متفاوت از امیکرون

ایلامی همچنین با بیان اینکه از نظر بالینی، هرگز نمی توان بین هیچ یک از انواع مختلف تمایز قائل شد، گفت: به نظر می رسد که نوع تازه XE همه علائم امیکرون را به اشتراک می گذارد. به طور کلی خفیف تر است و خیلی شدید نیست. باید در نظر داشته باشیم که نسخه XE حدود سه ماه است که عرضه شده و مانند امیکرون در سراسر جهان پخش نشده است؛ بنابراین یک شکل متمایز نیست و بلکه شبیه به امیکرون است

او شرح داد: هنوز شواهدی وجود ندارد که نشان دهد ویروس های نوترکیب بیش از هر گونه دیگر تهدیدی برای سلامت عمومی هستند. اما نوترکیب ها باید به دقت بررسی شوند تا بتوانیم متوجه شویم که آیا آن ها تغییراتی در قابلیت انتقال ویروس، شدت بیماری یا توانایی فرار از محافظت ایمنی ناشی از واکسن ایجاد می کنند یا خیر.

عضو ستاد تحقیقاتی کشوری کرونا افزود: در این مرحله، نیازی به نگرانی بیش از حد در مورد XE نیست. اما ما باید به نظارت بر SARS-CoV-2 در مقیاس جهانی ادامه دهیم تا انواع تازه را شناسایی کرده و خطراتی که ممکن است ایجاد کنند را درک کنیم.

ایلامی گفت: بهترین رویکرد ما برای محدود کردن نرخ نوترکیب های تازه یا سایر گونه های در حال ظهور، محدود کردن توسعه ویروس است. علیرغم پذیرش گسترده در سراسر جهان مبنی بر اینکه SARS-CoV-2 در آینده قابل پیش بینی با ما خواهد بود، ما همچنان می توانیم از اقدامات حفاظتی برای کاهش و سرکوب ویروس استفاده کنیم.

این فوق تخصص بیماری های عفونی اظهار کرد: این ها شامل آزمایش منظم، ایزوله کردن در هنگام عفونت، پوشیدن ماسک با کیفیت خوب و تهویه بهتر است. همه این اقدامات احتمال ابتلای همزمان و تبدیل شدن به میزبان یک نوترکیب تازه را کاهش می دهد.

منبع: فرارو

به "چقدر باید نگران سویه XE باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چقدر باید نگران سویه XE باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید