اولیانوف: موضوع غنی سازی 84درصدی در ایران حل وفصل شده است

به گزارش فارس کلوب، سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین توضیح داد که موضوع ادعایی غنی سازی اورانیوم با خلوص 84 درصد در ایران که به بواسطه گزارش تحریک آمیز یک نشریه آمریکایی خبرساز شده بود، با موفقیت حل وفصل شده است.

اولیانوف: موضوع غنی سازی 84درصدی در ایران حل وفصل شده است

به گزارش ایرنا، میخائیل اولیانوف روز چهارشنبه با انتشار پیامی در توئیتر اضافه نمود: دیگر چیزی برای حدس و گمان وجود ندارد.

هفته پیش نشریه آمریکایی بلومبرگ با انتشار گزارشی ادعایی، به نقل از دو مقام دیپلمات ناشناس اعلام نمود که در نتیجه بازرسی های اتمی اجرا شده در ایران طی هفته گذشته، مقادیری اورانیوم غنی شده با غلظت نزدیک سطح مورد احتیاج برای فراوری سلاح اتمی کشف شده است.

این رسانه آمریکایی مدعی شد: آژانس بین المللی انرژی اتمی در کوشش است تا چگونگی انباشت اورانیوم غنی شده با خلوص 84 درصد به وسیله ایران را روشن کند. بلومبرگ این ادعا را در کنار گزارش تحریک آمیز خبرگزاری رویترز قرار داد که دو هفته پیش ادعای تغییراتی را در تاسیسات اتمی فردو مطرح و در این گزارش کوشش کرد تا به سهم خود در پروژه سیاه نمایی برنامه اتمی ایران بدمد.

بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در این باره توضیح داد که ادعای بلومبرگ سیاه نمایی و تحریف حقایق است و وجود ذره یا ذرات اورانیوم بالاتر از 60 درصد در فرآیند غنی سازی به معنی غنی سازیِ بالای 60 درصد نیست. وی خاطر نشان کرد: مایه تأسف است که آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان به عنوان ابزار سیاسی برای فشار بر جمهوری اسلامی ایران مورد سوءاستفاده قرار می گیرد.

بازرسان آژانس طبق اعلام رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان سه شنبه هفته پیش تحقیقات در این زمینه را شروع نموده اند. محمد اسلامی در همین رابطه به فارس کلوب گفت: روابط ما با آژانس در چارچوب پادمان برقرار است و مواردی را که بازرس آژانس مطرح نموده بود، مسئولان آژانس که در تهران هستند، آنالیز کردند. وی توضیح داد: ابهاماتی را که با برداشت ناصواب یک بازرس خلق شده بود، برطرف و رجوع شده است.

منبع: فرارو

به "اولیانوف: موضوع غنی سازی 84درصدی در ایران حل وفصل شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولیانوف: موضوع غنی سازی 84درصدی در ایران حل وفصل شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید