ترامپ: خاورمیانه را نابود کردیم و میلیون ها نفر را کشتیم

به گزارش فارس کلوب، رئیس جمهور سابق آمریکا در یک مصاحبه با تاکید بر اینکه واشنگتن به ارتش افغانستان برای جنگ با طالبان رشوه می داد، خاطرنشان کرد که جو بایدن در افغانستان عظیم ترین شرمساری تاریخ آمریکا را رقم زد.

ترامپ: خاورمیانه را نابود کردیم و میلیون ها نفر را کشتیم

به گزارش فارس، دونالد ترامپ که پیشتر با تاختن به مواضع جو بایدن در قبال افغانستان خواهان استعفای او از ریاست جمهوری شده بود، در مصاحبه با شان هنیتی مجری سرشناس فاکس نیوز گفت: کشور ما هرگز اینقدر تحقیر نشده بود.

شان هانیتی در ابتدای این مصاحبه به ترامپ گفت: منابع و افراد مختلف به من گفتند که شما شخصا به طالبان (در مذاکرات) هشدار هایی دادید حالا جو بایدن در کوشش است که شما را مقصر (تحولات اخیر افغانستان و تسلط طالبان بر این کشور) جلوه بدهد. من اول می خواهم به شما فرصتی برای پاسخ بدهم، ارزیابی شما از تحولات جاری و آن گفت و گویی که شما (با سران طالبان داشتید) را تا حدی که امکان بیانش هست برای ما بگویید.

ترامپ گفت: شان (هنیتی) شادمانم که با تو هستم. اما اکنون یک دوره وحشتناک برای کشورمان است. من فکر نمی کنم در تمام سالیان طولانی کشور ما تا این تحقیر شده باشد نمی دانم نام آن را شکست نظامی بگذاریم یا شکست روانی، اما تا کنون چیزی شبیه به آنچه اینجا رخ داده است، حادث نشده بود.

شما می توانید به زمان جیمی کارتر (رئیس جمهور اسبق آمریکا) و گروگان ها (تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران) برگردید که همه ما آن را مایه شرمساری عظیم می دانستیم و ما را رونالد ریگان از آن ماجرا بیرون آورد، اما این موضوع (افغانستان) به دفعات بسیار زیاد (از ماجرای لانه جاسوسی) بدتر است.

شما شرایطی را شاهدید که هزاران هزار نفر از آمریکایی ها و دیگر (اتباع کشورها) واقعا در افغانستان گیر افتاده اند شرایطی به گونه ای است که من نمی توانستم باور کنم چینن اتفاقی در حال افتادن است.

وقتی شما یک هواپیمای نظامی عظیم را دیدی که مردم در کوشش بودند که از کنار آن و بال هایش سوار بشوند و از افغانستان فرار نمایند به علت ترس بسیار زیادی که از شرایط موجود داشتند و تعدادی از آن ها از ارتفاع دو هزار متری از هواپیما پرت شدند. هیچ کسی چیزی شبیه به این را ندیده است.

شرایط جاری (در افغانستان و ماجرای هواپیما) اصلا قابل قیاس با بالگرد در ویتنام نیست و ما شاهد تحقیرآمیزترین دوره (تاریخ آمریکا) هستیم.

رئیس جمهور سابق آمریکا سپس به توافق دولت خودش با طالبان برای خاتمه دادن به حضور نظامی آمریکا در افغانستان اشاره و از عملکرد دولتش تمجید کرد.

او گفت: بله ما کار زیادی (روی توافق با طالبان) انجام دادیم و مایک پامپئو و بسیاری دیگر از افراد کار شبانه روزی روی این موضوع کردند و با طالبان ملاقات کردند البته که شما باید با طالبان ملاقات بکنید چرا که آن ها کسانی هستند که شما باید با آن ها مذاکره کنید.

من چند بار با رئیس هیات طالبان تبادل نظر کردم، ما گفت و گوی محکمی داشتیم من همان ابتدای گفت و گویم به او گفتم ببین اگر اتفاق بدی برای آمریکایی ها یا هر کس دیگر یا اگر شما به سمت سرزمین ما بیایید در آن صورت شما با قدرتی و زوری که هرگز هیچ کشوری با آن ضربه زده نشده است، ضربه خوهید خورد، قدرتی بسیار عظیم که شما باورتان نخواهد شد. شما در یک روستا هستید و ما می دانیم شما در کدام روستا هستید و من نام آن روستا را به او گفتم و به او گفتم اولین بمب دقیقا در همان روستا انداخته خواهد شد.

شان هنیتی با قطع اظهارات دونالد ترامپ از او سوال کرد: شما این حرف ها را به چه کسی گفتید؟

رئیس جمهور سابق آمریکا گفت: به ملا (عبدالغنی) برادر که احتمالا یک رهبر رده بالا (طالبان) است. البته هیچ کس نمی داند چه کسی رهبر اصلی است ما یک گفت و گوی محکم داشتم البته بعدا هم تبادل نظر داشتیم و گفت و گوی خوبی بود.

وی اضافه نمود: من از آن ها خواستم که با دولت افغانستان توافق نمایند، اما من هرگز اعتمادی به (اشرف) غنی (رئیس جمهور سابق افغانستان) نداشتم و این را علنا و در خفا گفته بودم. به نظر من او واقعا آدم فاسدی بود.

ترامپ مدعی لابی های اشرف غنی رئیس جمهور سابق افغانستان با سناتور های آمریکایی شد و گفت: من هیچ وقت او را دوست نداشتم، اما به نظر من با توجه به فرارش (از افغانستان) با پول نقد که بعضی گزارش ها گفته بودند و نمی دانم این گزارش ها درست باشد یا نباشد، اما ظن من این است که این گزارش ها درست باشد.

وی با تاکید بر اهمیت مذاکرات با طالبان در دولت سابق آمریکا توضیح داد: من گفت و گوهایم با طالبان را بسیار مهم تر از مذاکرات با (دولت اشرف غنی) می دانستم چرا که آن ها بخشی از مشکل بودند و برای مدت های طولانی آنجا بوده اند و آن ها جنگجویان خوبی هستند و با سرسختی مبارزه می نمایند.

ترامپ در این مصاحبه به اظهارات بعضی چهره های ارشد جمهوری خواه و دموکرات درباره لزوم ادامه حضور نظامی آمریکا در افغانستان هم اشاره نمود.

به گفته او، من به حرف های افراد در برنامه شما و دیگر برنامه ها گوش داده ام که می گویند ما باید (در افغانستان) باقی بمانیم. آن ها هیچ اطلاعی ندارند که ما 42 میلیارد دلار در هر سال هزینه نموده ایم، 42 میلیارد دلار در هر سال، فقط به این عدد فکر کنید 42 میلیارد دلار در هر سال.

اینطوری که من فهمیدم روسیه 40 میلیارد دلار برای کل ارتش خود هزینه می نماید، اما ما 42 میلیارد دلار (در افغانستان) هزینه می کنیم؛ این حرف ها واقعا بی معنی است. ما سال هاست که داریم سالیانه 42 میلیارد دلار برای دفاع از این کشور هزینه می کنیم 20 سال نیست که ما آنجا هستیم بلکه 21 سال و 6 ماه است که ما در آنجا حضور داریم و ما از آنجا هیچ چیز گیرمان نیامده است.

رئیس جمهور سابق آمریکا در ادامه این مصاحبه بار دیگر انتقاد های تند خود از جورج بوش پسر به علت وارد کردن این کشور به جنگ در افغانستان و عراق را تکرار کرد.

ترامپ گفت: ما دارای عظیم ترین ارتش دنیا هستیم، اما با اتفاق هایی که افتاده، داریم وجهه بدی به آن می دهیم. ما این منطقه وحشتناک (افغانستان را در سال 2001) را گرفتیم، جایی که ما اصلا نباید در آنجا دخالت می کردیم و این تصمیمی وحشتناک بود که وارد خاورمیانه شویم.

می دانم که خانواده بوش (از حرف من) شادمان نمی شوند، اما به اعتقاد من، وقتی تصمیم گرفتیم وارد خاورمیانه شویم، این بدترین تصمیم تاریخ کشور ما بوده است و معین شد که آنجا باتلاق بوده است و خاورمیانه را نابود کرد.

شرایط خاورمیانه در قیاس با 20 یا 21 سال قبل بسیار بدتر شده است. این تصمیمی بسیار بسیار بد بوده است و برای ما تریلیون ها دلار هزینه داشته است. وقتی به هر دو طرف نگاه کنید و من دوست دارم به هر دو طرف ماجرا نگاه کنم، باعث از دست رفتن میلیون ها میلیون جان شده است و شرایط (خاورمیانه) تفاوتی با قبل نکرد بلکه بسیار بدتر شد.

وی با هشدار درباره محاصره فرودگاه بین المللی کابل و به جای مانده تعداد زیادی از آمریکایی ها در این فرودگاه گفت: طالبان جنگجویان خوبی هستند و برای سال های طولانی جنگیده اند و باید این را اذعان کنید که آن ها جنگجویان خوبی هستند و هزار سال است که دارند می جنگند و طالبان فرودگاه را محاصره نموده است.

خوب چه کسی می داند که رفتار آن ها با (آمریکایی های تحت محاصره در فرودگاه) چگونه باشد؟ صادقانه بگویم اگر آن ها باهوش باشند و باید بگویم که آن ها واقعا باهوش هستند، باید اجازه دهند آمریکایی ها خارج شوند. ما شرایطی داریم که شاید 40 هزار آمریکایی و افراد دیگری که به ما در افغانستان یاری کردند، گروگان گرفته شوند 40 هزار گروگان احتمالی.

وی با دفاع از برنامه دولت سابق آمریکا برای خروج از افغانستان مدعی شد: قرار بود اول غیرنظامیان آمریکایی خارج شوند و آخر از همه ارتش البته من در نظر داشتم همه تجهیزات نظامی مان را از افغانستان بیرون ببرم ما میلیارد ها دلار تجهیزات نظامی شامل بالگرد های تازه بلک هاوک در افغانستان داریم که اکنون روسیه آن ها را مورد آنالیز قرار خواهد داد و بعلاوه چین و دیگران... ما تانک های مدل های تازه و همه دیگر انواع تجهیزات و مهمات از قبیل موشک داریم. من می خواستم همه این ها را خارج کنم، چون می دانستم آن ها (ارتش افغانستان) نخواهند جنگید.

وی در خاتمه اضافه نمود: من این سوال را مطرح کردم که چرا افغانستانی ها (سربازان ارتش افغانستان) علیه طالبان می جنگند و تعداد بسیار زیادی از افراد به من اطلاعات غلطی در این باره داده شد، اما واقعیت این است که آن ها بالاترین سربازان حقوق بگیر در دنیا بودند و این کار را به خاطر دریافت پول می کردند و وقتی که ما دادن پول را متوقف کردیم و آنجا را ترک کردیم، آن ها جنگیدن (با طالبان) را متوقف کردند... حقیقت آن است که کشور ما به سربازان افغانستانی پول های کلانی می داد و اوضاع طوری بود که انگار ما به آن ها رشوه می دادیم که بجنگند.

اینکه ما داریم از (افغانستان) خارج می شویم، یک کار بسیار خوب است، اما هیچ کسی مثل جو بایدن در انجام عقب نشینی فاجعه بار عمل ننموده است و این عظیم ترین مایه شرمساری در تاریخ کشور ما است.

منبع: فرارو

به "ترامپ: خاورمیانه را نابود کردیم و میلیون ها نفر را کشتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ: خاورمیانه را نابود کردیم و میلیون ها نفر را کشتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید