دستگاه اندازه گیری سریع خلط برای تشخیص کرونا وارد مرحله تجاری شد

به گزارش فارس کلوب به نقل از دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، دستگاه تشخیص سریع ROS خلط با نام تجاری RDSS که به سرپرستی دکتر محمد عبدالاحد، پژوهشگر دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، تحت حمایت ستاد نانو طراحی و ساخته شده، مجوز فراوری را از سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کسب کرد.

دستگاه اندازه گیری سریع خلط برای تشخیص کرونا وارد مرحله تجاری شد

دستگاه RDSS، توسط گروه نانوبیوالکترونیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران طراحی و ساخته شده است.

این کار تحقیقاتی با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران، شهید بهشتی و پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی و کمیته علمی کرونای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مدت چهار ماه به نتیجه رسیده است.

نتایج یافته های این دستاورد پژوهشی در مجله معتبر بین المللی Biosensors and Bioelectronics با ضریب اهمیت IF 10/5 به چاپ رسیده (https://doi.org/10.1016/j.bios.2020.112435) و به تازگی مجوز فراوری این دستگاه از سوی سازمان غذا و دارو نیز صادر شده است و خبر آن در سایت این سازمان اعلام شده است.

نمونه اولیه این دستگاه فراوری و در بیمارستان هایی چون امام خمینی، لقمان حکیم، امام حسین و نورافشار روی بیش از 600 بیمار مورد آزمایش قرار گرفته که نتایج مثبتی را به همراه داشته است.

دریافت مجوز فراوری این دستگاه جهت را برای ادامه تجاری سازی آن هموار می نماید. بر اساس نظر مخترعان دستگاه، این دستگاه برای تشخیص بیماری های ریوی نظیر آسم و سل هم قابل استفاده است که در دوران پاندمی کرونا بسیار می تواند مؤثر باشد. این دستگاه به وسیله آنالیز تغییرات ایجاد شده در خلط بیمار، بیماری را تشخیص می دهد.

این دستاورد پژوهشی، برای پایش جمعی و عام و به عنوان سیستم یاری تشخیصی سطح فعالیت بیماری مناسب است و می تواند از گونه های اکسیژن فعال برای تشخیص بیماری های مربوط به ریه استفاده کند؛ چرا که افزایش گونه های اکسیژن فعال در خلط یکی از شاخص هایی است که می تواند نشان دهنده بیماری های حاد عفونی ریه از جمله کرونا باشد.

دلیل افزایش گونه های اکسیژن فعال در خلط را می توان در مرحله اول به خاطر به خدمت گرفته شدن سیستم انرژی ساز سلول برای تقسیم ویروس (mROS) و در مراحل بعدی بیماری به خاطر عملکرد التهابی درون سلولی و ایمنی بدن در برابر حضور ویروس (cytotoxic ROS) نسبت داد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "دستگاه اندازه گیری سریع خلط برای تشخیص کرونا وارد مرحله تجاری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه اندازه گیری سریع خلط برای تشخیص کرونا وارد مرحله تجاری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید