موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی

به گزارش فارس کلوب، تهران (پانا) - نمایندگان مجلس با تقاضای تحقیق و تفحص از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی موافقت کردند.

موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی

نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 16 فروردین) مجلس شورای اسلامی با 189 رأی موافق، 29 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع از مجموع 239 نماینده حاضر در جلسه علنی با تقاضای تحقیق و تفحص از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی موافقت کردند.

عبدالعلی رحیمی مظفری عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس گزارش این کمیسیون در مورد تقاضای تحقیق و تفحص از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی را قرائت کرد که این گزارش به توضیح زیر است:

در اجرای ماده (212) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، ابتدائاً اطلاعات واصله از دستگاه های اجرایی در مورخ 1400/03/31در اختیار متقاضیان تحقیق و تفحص نهاده شد و نظر به اظهار مورخ 1400/03/31متقاضیان مبنی بر عدم کفایت اطلاعات ارائه شده کمیسیون، موضوع درجلسه رسمی مورخ - کمیسیون که با حضور 19 نفر حاضرین از نمایندگان عضو کمیسیون، متقاضیان تحقیق و تفحص مطرح و پس از استماع نظرات طرفین، ضرورت انجام تحقیق و تفحص در محورهای ذیل به تصویب رسید.

محورهای تحقیق و تفحص:

1-ابهامات موجود در مورد صادرات فرآورده های نفتی (اخیرا گزارشی در مورد صادرات بنزین 500 تومانی منتشر شد) که این موارد عمدتا مربوط به دولت گذشته به ویژه در دوران تحریم بوده است.

2-بررسی عملکرد شرکت مذکور در طرح موسوم به برندینگ؛ در این رابطه بعضی واگذاری ها انجام شده بود که بعضی از شرکت های مسئول فاقد هرگونه صلاحیت بودند.

3-بررسی عملکرد شرکت مذکور در طرح دوگانه سوز کردن حدود 1/5 میلیون خودروی عمومی؛ در این زمینه نیز گزارش وزارت نفت در این رابطه از نظر متقاضیان تحقیق و تفحص کامل نبود و مقرر شد تحقیق و تفحص به منظور شفاف سازی در این زمینه صورت گیرد.

4-بررسی عملکرد شرکت مذکور در قراردادهای پژوهشی؛ در این محور تحقیق و تفحص نیز قراردادهایی منعقد شده که جا دارد در این رابطه نیز شفاف سازی صورت گیرد.

5-بررسی عملکرد شرکت مذکور در قراردادهای بخش حمل و نقل بخصوص در بخش دریایی؛ صادرات بسیاری از فرآورده های نفتی به وسیله وزارت نفت و شرکت ملی پخش و پالایش صورت می گیرد که در این زمینه نیز احتیاج به شفاف سازی داریم.

6-بررسی عملکرد شرکت مذکور در مورد نحوه تامین کاتالیست ها؛ در این زمینه نیز با توجه به اینکه بعضی شرکت های داخلی مدعی فراوری کاتالیست های باکیفیت هستند اما شاهدیم که کاتالیست ها از شرکت های خارجی با صرف ارز زیاد وارد می گردد.

در نهایت با جمع بندی گزارش های واصله نمایندگان از پاسخ ها و گزارش های ارائه شده قانع نشده و 51 نماینده خواهان انجام این تحقیق و تفحص شدند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید