موفقیت ها و مسائل نسخه نویسی الکترونیکی

به گزارش فارس کلوب، معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، موفقیت ها و مسائل نسخه نویسی الکترونیکی را تشریح کرد.

موفقیت ها و مسائل نسخه نویسی الکترونیکی

به گزارش فارس کلوب، مهدی رضایی با اشاره به اینکه اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی موفقیت هایی را در پی داشته است، گفت: خوشبختانه مسئولان به این باور رسیدند که اجرای این طرح مهم امکان پذیر است، چرا که ایجاد یک شبکه ارتباطی میان ارایه دهندگان خدمت بسیار با ارزش است؛ در حال حاضر یک شبکه ارتباطی میان تمامی ارایه دهندگان خدمت یعنی پزشکان، داروخانه و سایر ارکان پاراکلینیک ایجاد شده است که قبلا وجود نداشته است.

وی اضافه کرد: بعلاوه بین مراکز داده های رسمی کشور شاهد تبادل اطلاعات هستیم، سامانه های نسخه نویسی با سازمان ثبت احوال، سازمان غذا و دارو و سازمان نظام پزشکی در حال تبادل داده هستند، این موضوع مانع جعل اطلاعات در گروه می گردد به عنوان مثال دیگر کسی نمی تواند با مدرک جعلی طبابت کند. یا اینکه شکل گیری پایگاه های مرجع اطلاعاتی مربوط به سازمان های بیمه گر از مزایایی است که در بحث نسخه نویسی الکترونیکی شکل گرفته است که یکی از مزایای آن برطرف هم پوشانی بیمه ای است.

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 50 درصد داروها در مراکز توزیع دارو با کد اصالت انجام می گردد توضیح داد: بعلاوه بحث اجرای راهنماهای بالینی که به وسیله وزارت بهداشت تدوین شده است، در گذشته امکان اجرا نداشت؛ اما در شرایط فعلی با اجرای نسخه الکترونیکی بستر اجرای راهنماهای بالینی فراهم شده است. از دیگر موفقیت های اجرای برنامه نسخه نویسی الکترونیکی ورود نرم افزارها و استارتاپ های بخش خصوصی در این عرصه هست که می تواند در آینده موجب تحول بزرگی در سلامت الکترونیک گردد.

او ادامه داد: در بخش مسائل و عدم موفقیت ها می توان به مواردی همانند عدم حضور تمامی سازمان های بیمه گر در اجرای نسخه نویسی الکترونیکی اشاره داشت؛ تنها دو سازمان بیمه سلامت ایران و تامین اجتماعی اجرای نسخه نویسی الکترونیکی را در دستور کار قرار دادند، البته ورود بیمه های تکمیلی نیز در این مساله بسیار مهم است و عدم ورود جدی آنها مسائلی برای بیمه شدگان و ارائه دهندگان ایجاد نموده است. مشکل بعدی اشکالات ارتباطی در بعضی نقاط جغرافیایی کشور است که باید برطرف گردد.

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران گفت: متاسفانه عدم شکل گیری پرونده الکترونیک سلامت یکی دیگر از مسائلی است که در بحث نسخه الکترونیکی باید مورد توجه قرار گیرد، البته برای اجرای امضاء الکترونیکی به وسیله سازمان نظام پزشکی به عنوان مشخص هویت پزشکان، از دیگر موضوعاتی است که باید تمهیدات لازم صورت گیرد.

وی اضافه کرد: ضعف در نرم افزارهای نسخه نویسی الکترونیکی نیز شرایط را در اجرای این طرح با مسائلی رو به رو کرد، به طوری که همزمان با بکارگیری این سامانه ها نتوانستیم به مطالبات گروه های پزشکی پاسخ دهیم، لذا امیدواریم این ضعف ها هرچه سریعتر مرتفع گردد؛ البته ما نیازمند به حضور موثر متولی به عنوان مثال وزارت بهداشت و وزارت ارتباطات در این مساله هستیم.

بنابر اعلام پایگاه خبری بیمه سلامت، رضایی تاکید نمود: از سوی دیگر باید از تجربیات سایر بازارهای کسب و کار استفاده کرد، باید اپراتورهای نظام سلامت هرچه سریعتر شکل گیرد؛ نظام اپراتوری می تواند مسائل درگاه واحد، امنیت سیستم ها، توسعه زیر ساخت ها، اعمال سیاست های حاکمیتی و تسهیم تعرفه الکترونیک را حل نماید. از نظر عملکردی در بیمه سلامت از 31 استان حدود 97 درصد نسخ الکترونیکی فراوری می گردد، تنها در دو استان تهران و خراسان رضوی کمتر از 90 درصد نسخه الکترونیکی فراوری می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "موفقیت ها و مسائل نسخه نویسی الکترونیکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت ها و مسائل نسخه نویسی الکترونیکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید