واردات یک میلیون تن برنج

به گزارش فارس کلوب، خبرگزاری خبرنگاران-مدیرکل هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران از واردات یک میلیون تن برنج برای تأمین نیاز داخل از ابتدای سال تا روز نخست اسفند خبر داد.

واردات یک میلیون تن برنج

به گزارش خبرگزاری فارس کلوب به نقل از شرکت بازرگانی دولتی ایران، آقای حجت براتعلی گفت: علاوه بر واردات یک میلیون تن برنج خارجی طی مدت یاد شده، این شرکت ذخایر راهبردی نیز دارد که در شرایط ویژه و پیک مصرف و بر اساس ابلاغ برنامه تنظیم بازار، برنج تنظیم بازاری را در شبکه های منتخب و فروشگاه های زنجیره ای با قیمت حمایتی توزیع می کند.

براتعلی اضافه کرد: مسئله ای برای تامین برنج مورد نیاز کشور نداریم و در سال آینده نیز جریان تامین، واردات و ثبت سفارش ها با توجه به برآورد کسری انجام می شود.

وی با بیان این که برآورد اولیه تولید برنج داخلی در سال جاری دو میلیون تن بود، گفت: با توجه به فرایند خشکسالی در کشور، عدد برآورد شده کاهش یافت و به حدود یک میلیون و 850 هزار تن رسید.

براتعلی، مصرف سالانه برنج در کشور را حدود سه میلیون و 200 هزار تن بیان نمود و گفت: سال جاری با برآورد تولید حدود یک میلیون و 850 هزار تن برنج داخلی، نزدیک به یک میلیون و 350 تا 400 هزار تن نیاز به واردات داریم.

مدیر کل هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران ادامه داد: واردات برنج از دو سال پیش با ارز نیمایی از طریق بخش خصوصی و شرکت بازرگانی دولتی ایران انجام می گیرد، اما قیمت برنج تنظیم بازار، حمایتی است.

او در همین حال اذعان داشت: واردات برنج مورد نیاز کشور به طور عمده از هند و سپس از پاکستان و تایلند و بر اساس ذائقه مردم صورت می گیرد.

براتعلی اضافه کرد: ذائقه مردم در نوار جنوبی و همچنین در بخشی از منطقه ها مرکزی کشور بیشتر به سمت مصرف برنج های هند و پاکستانی است و در منطقه ها شمال و غرب کشور مردم علاوه بر برنج هندی و پاکستانی به مصرف برنج تایلندی تمایل دارند.

مدیر کل هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران در مورد کیفیت برنج های خارجی گفت: مردم با اطمینان می توانند برنج هندی 1121، برنج پاکستانی 1121 و تایلندی را مصرف کنند.

منبع: خبرگزاری آریا

به "واردات یک میلیون تن برنج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات یک میلیون تن برنج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید