پیش بینی کاهش شدید ارزش دلار در سال آینده

به گزارش فارس کلوب، کارشناسان می گویند به دلیل کاهش تقاضا برای دلار به عنوان ارز ذخیره و کسری بودجه شدید آمریکا، ارزش این ارز بین المللی در سال 2021 تا بیش از یک سوم کاهش می یابد.

پیش بینی کاهش شدید ارزش دلار در سال آینده

به گزارش فارس کلوب به نقل از ایرنا، به دلیل موج دوم بیماری همه گیر کووید-19 که انتظار می رود در پاییز باشد ، تقاضا برای دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره به شدت کاهش می یابد. از این رو مراکز مالی معتبر از جمله دویچه بانک آلمان هشدار می دهند که در سال 2021 ، دلار می تواند بیش از یک سوم ارزش خود را از دست بدهد. دلیل دیگر این امر این است که ارز آمریکا به دلیل کسری بزرگ بودجه ، افزایش بدهی های دولتی و سیاست های فدرال رزرو تحت فشار است.

در ادامه این گزارش آمده است: به نظر می رسد بحران کرونا در اوج خود قرار گرفته است و در این شرایط سرمایه گذاران دوباره به ارزهای خارجی و کشورهای در حال توسعه علاقه نشان می دهند. ایالات متحده آمار مثبتی در این زمینه ندارد؛ کارشناسان انتظار دارند این کشور فرایند نزولی بی سابقه ای در سه ماهه دوم داشته باشد تا حدی که حتی فراوری ناخالص داخلی آمریکا 50 درصد کاهش یابد.همچنین هر چه دلار در معرض کاهش ارزش قرار گیرد، اعتماد به نفس پول ایالات متحده و نیز سیاست پولی بانک فدرال برای اجرای طرح های حمایتی را از بین می برد.

بسیاری از کارشناسان انتظار دارند در پاییز موج دوم کرونا صدمات بیشتری به اقتصاد دنیای وارد کند. از این رو تحلیلگران دویچه بانک تصور می نمایند که در این حالت تقاضا برای دلار به عنوان ارز ذخیره کاهش خواهد یافت.

در همین رابطه سمیر گئول رئیس بخش سرمایه گذاری های راهبردی دویچه بانک برای بازار آسیا می گوید: بزرگترین سؤال این است که با توجه به نبود اطمینان و ترس از کاهش ارزش دلار به دلیل موج دوم کرونا، این ارز را خریداری کنید یا نه . وی هشدار داد اگر سرمایه گذاران در میزان انبوه از دلار رویگردان شوند، این ارز در برابر سایر ارزها به ویژه یوان چین ، ارزش خود را از دست می دهد.

به گفته این کارشناس ، سرمایه گذاران و تجار معمولاً دارایی های دلار را در مواقع نامشخص خریداری می کردند ، زیرا این ارز ذخیره دنیای است. اما اکنون اوضاع متفاوت است: راهبرد واشنگتن برای لغو محدودیت های قرنطینه در مقایسه با سایر کشورها بدتر است. به عنوان مثال ، اروپا بسیار سریعتر از بحران کرونا خارج می گردد.

در همین زمان، ارز آمریکا به دلیل عمده مسائل بودجه و بدهی تحت فشار است. به تازگی استفن روچ رئیس پیشین بخش آسیای بانک مورگان استنلی گفت که دوران امتیازات بی سابقه برای دلار رو به سرانجام است.

برای اثبات این سخن، ارقام به خودی خود گویا هستند: اکنون بدهی ایالات متحده 26 تریلیون دلار است که هر ماه یک تریلیون دلار نیز افزایش می یابد. این رشد بدهی ها دوازده برابر سریعتر از دوره پیش از کرونا است.

روچ همچنین توضیح داد که شاخص دلار در فاصله بین ماه های ژانویه و آوریل (اسفند تا اردیبهشت) هفت درصد افزایش یافت زیرا سرمایه گذاران در سراسر دنیا ارز آمریکا را به عنوان پناهگاه امنی برای بحران می دیدند. به همین دلیل دلار 33 درصد گران تر از سال 2011 شد.

این کارشناس مالی هشدار داد: اما تا سال 2021 پول ایالات متحده می تواند دوباره یک سوم ارزش خود را از دست بدهد. دلیل این امر می تواند کاهش شدید نقدینگی در بین آمریکایی ها و رشد بدهی دولت با توجه به گسترش کورونا در کشورهایی که از مهمترین شرکای تجاری آمریکایی ها هستند ، باشد.

روچ با بیان این که شبهات در خصوص پول آمریکا در سراسر دنیا رو به افزایش است، تاکید نمود: ارز خارجی پایه مالی داخلی کشور مربوطه را با ایده های بیرونی از قدرت یا ضعف آن متعادل می نماید. این در حالی است که در ایالات متحده ، این تعادل به طرز چشمگیری دستخوش تغییر می گردد، بنابراین سقوط دلار در آینده نزدیک دور از ذهن نیست.بدهی های ایالات متحده برای اولین بار در تاریخ به بیش از 26 تریلیون دلار رسیده است.

بانک انگلیسی استاندارد چارترد (Standard Chartered) این مسئله را رد نکرد که فدرال رزرو حتی می تواند نرخ بهره کلیدی را در محدوده منفی پایین بیاورد. اگر سرعت بهبود در اقتصاد ایالات متحده کندتر از حد انتظار باشد ، بانک مرکزی باید این قدم را بردارد. به همین دلیل کارشناسان گلدمن ساکس نیز معتقدند که نرخ بهره کلیدی می تواند به منفی 0.5 تا منفی یک درصد کاهش یابد.

کارشناسان هشدار می دهند که با این کار بازده اوراق قرضه دولتی از بین می رود و این اتفاق خوبی برای دلار نخواهد بود: کسری دنیای پول ایالات متحده برطرف شده و این امر به ناچار به ارزان تر شدن آن می انجامد.

آمریکا روز پنجشنبه رکورد جدیدی را در زمینه ابتلای روزانه مردم این کشور به کروناویروس ثبت کرد و بالاترین آمار ابتلا به این بیماری ظرف 24 ساعت را به خود اختصاص داد.

در این روز نزدیک به 40 هزار مورد جدید ابتلای به بیماری کووید-19 در آمریکا ثبت شد که این بیشترین میزان ابتلای روزانه به این بیماری در این کشور از زمان شروع همه گیری ویروس تا کنون است.

در روزهای اخیر چند ایالت دیگر آمریکا شامل تگزاس، آلاباما، آریزونا، کالیفرنیا، فلوریدا، آیداهو، می سی سی پی، میسوری، نوادا، اوکلاهما، کارولینای جنوبی و وایومینگ رکوردهای جدیدی را در زمینه افزایش ابتلا به کرونا در میان مردم گزارش کردند. تا کنون دو میلیون و 552 هزار و 956 نفر در آمریکا به این ویروس آلوده شده اند که از این میان 127 هزار و 640 نفر جان باخته و یک میلیون و 68 هزار و 703 نفر بهبود یافته اند.

منبع: اقتصادنیوز

به "پیش بینی کاهش شدید ارزش دلار در سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی کاهش شدید ارزش دلار در سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید