شروع روز چهارم مذاکرات فنی ایران و 1

به گزارش فارس کلوب، روز چهارم از مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 در ژنو دقایقی پیش شروع شد.

شروع روز چهارم مذاکرات فنی ایران و 1

کارشناسان ایرانی به ریاست حمید بعیدی نژاد دقایقی پیش برای چهارمین روز در ژنو و برای پنجمین بار به میز مذاکره با کارشناسان کشورهای 1+5 رفتند.

این مذاکرات از روز پنجشنبه بعد از ظهر در هتل اینتزکنتینانتال در ژنو در حال برگزاری است و شب گذشته نیز تا حدود ساعت 3 صبح به وقت ژنو ادامه داشت .

بر اساس این گزارش، در پی توافق ژنو با عنوان برنامه اقدام مشترک بین ایران و 1+5 و بر اساس توافق طرفین مذاکرات کارشناسی برای اجرای توافق از روز 18 آذر ماه در وین شروع شده بود که این مذاکرات پس از 4 روز به دلیل تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا بر علیه چند شرکت و شخص ایرانی از سوی تیم مذاکره نماینده ایران متوقف شد.

مذاکرات پس از حدود یک هفته توقف و در پی مذاکراتی که سید عباس عراقچی ، عضو ارشد تیم مذاکره نماینده هسته ای ایران با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا داشتند از سر گرفته شد.

عراقچی که در بلژیک با اشتون دیدار کرد درباره این دیدار گفت : در این دیدار مواضع خودمان را به خانم اشتون منتقل کردیم که اگر مذاکرات قرار است ادامه یابد باید از سوء تفاهمات و زیاده خواهی ها اجتناب گردد.

وی با تاکید بر اینکه باید پایبند به متن توافق باشیم، توضیح داد: باید از اقدامات تحریک آمیز خودداری گردد.

عراقچی توضیح داد: خانم اشتون نیز بر این امر تاکید داشتند که لازمه اجرای توافق، اصل حسن نیت در مذاکرات است و گروه مذاکره نماینده 1+5 در وین نیز به همین ترتیب عمل می نمایند.

عضو ارشد تیم مذاکره نماینده هسته ای کشورمان ادامه داد: خانم اشتون اطمینان دادند که همه اعضای گروه به خصوص آمریکا متعهد به تعهدات هستند و بر این اساس تصمیم بر ادامه مذاکرات گرفته شد.

همچنین محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان نیز به همین دلیل در هفته گذشته با کاترین اشتون و جان کری ، وزیر امور خارجه آمریکا گفتگوهای تلفنی جداگانه ای داشت .

ریاست تیم مذاکره نماینده ایران در این دور از مذاکرات کارشناسی را نیز حمید بعیدی نژاد، مدیر کل امور سیاسی وزارت امور خارجه بر عهده دارد و کارشناسی از سازمان انرژی اتمی و بانک مرکزی و همچنین کارشناسان تحریم وی را همراهی می نمایند.

این مذاکرات به منطور آنالیز راهکارهای اجرای توافق برنامه اقدام مشترک صورت می گیرد. کارشناسان قرار است در این مذاکرات یک روز معین را برای شروع اجرا تعهدات دو طرف به توافق مذکور مشخص نمایند. پس از شروع اجرای توافق مذاکرات ایران و 1+5 طی هفته های آینده به منظور توافق برای مرحله نهایی شروع خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "شروع روز چهارم مذاکرات فنی ایران و 1" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع روز چهارم مذاکرات فنی ایران و 1"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید