معرفی منطقه زیبای اولَسبِلَنگاه روستایی ییلاقی از توابع ماسال

به گزارش فارس کلوب، اولسبلنگاه (اولسبلانگاه) روستایی ییلاقی از توابع ماسال درغرب گیلان است. این روستا از ییلاقات میان کوهیست. بیشتر ساکنین این ییلاق از اهالی ماسال اند که برای گذراندن فصل گرما به آنجا نقل مکان می نمایند.

معرفی منطقه زیبای اولَسبِلَنگاه روستایی ییلاقی از توابع ماسال

ویژگی های ییلاق اولسبلنگاه

ییلاق اولسبلنگاه ماسال در ارتفاع 1489 متری از سطح دریا؛ در ارتفاعات تالش واقع شده است.

اینجا ییلاقی خوش منظره با کلبه های چوبی و مراتعی وسیع است. خوشبختانه امکان تغییر محیط اولسبلنگاه توسط منابع طبیعی محدود شده و ساخت و ساز با مصالحی غیر از چوب مجاز نیست. این کار موجب شده تا طبیعت و فضای بکر ییلاق حفظ گردد. بنابراین ییلاق قابلیت بوم گردی نیز دارد.

برای بکر ماندن، اولسبلنگاه مجهز به شبکه برق رسانی نیست و برق مورد احتیاج از موتور برق و گاهی پنل های خورشیدی تامین می گردد. همچنین این ناحیه آب لوله کشی هم دارد که از چشمه های همان حوالی تامین می گردد.

معنی اولسبلنگاه

اولسبلنگاه نامی تالشی ست و از دو بخش اولَس و بِلَنگاه تشکیل شده. اولس به معنی درخت مَمرَز و بِلَنگاه به معنی جای بلند است. اولسبلنگاه یعنی صندلی رویش درخت ممرز.

ممرز یا همان اولس در مناطقی از شمال به شَرَم معروف است. این درخت بین 15 تا 25 متر رشد می نماید و در جنگل های هیرکانی به فراوانی دیده می گردد. ممرز بومی جنگل های اروپایی نیز هست. این درخت تنها در ارتفاعات بالای 600 متر با درختان راش و بلوط دیده می گردد. ممرز از درختان خزان نماینده است. یعنی برگهایش در پاییز زرد شده و در نیمه دوم زمستان می ریزد.

جاهای دیدنی و جذابیت های سفر به اولسبلنگاه ماسال

اولسبلنگاه مقصدیست برای پیوند با طبیعت و رهایی از خستگی.در ییلاق اولسبلنگاه تجربه های بوم گردی و طبیعت گردی را همزمان با کیفیتی بالا دارید. تجربه هایی از قبیل:

فضای روستاییِ بی نظیر - اقامت در کلبه های چوبی و گرم شدن کنار آتش هیزم - شنیدن صدای پرندگان و وجود گله گاوها و گوسفندان- منظره کلبه های ییلاقی که رو به سوی مراتع سرسبز باز می شوند

محصولات دامی مانند شیر، کره، پنیر، عسل طبیعی و نان سنتی - آب گوارای چشمه ها- هوای مه آلود اولسبلنگاه و ابرهایی که پایین دست را پوشانیده اند - آب مصرفی اولسبلنگاه از چشمه های خود روستا گرفته شده و در تانکر ها ذخیره می گردد.

در خصوص امکانات گرمایشی نیز محدود به هیزم و کپسول های گاز هستید.موتور برق ها از نیمه شب به بعد خاموش می شوند و روستا به بکر ترین حالت ممکن می رسد.ارتفاعات آلاله در بالای اولسبلنگاه قرار گرفته است و پیاده می توانید از میان کلبه ها عبور نموده به آن سمت بروید. در بین راه گله های گاو و گوسفند را در حال چرا می بینید. می توانید این جهت را با خودرو هم طی کنید.

تور ها معمولا برنامه نیسان سواری از روستا تا ارتفاعات آلاله را در برنامه خود دارند.از آلاله به منطقه اشراف کامل دارید. حتی شهر ماسال هم در دیدرس تان قرار گرفته است. غروب آفتاب در این ارتفاع همچون طلوع آن تجربه ای فراموش نشدنیست.

از اولسبلنگاه می توان دریا را هم دید؛ البته اگر مه دورتان را نگرفته یا فرشی از ابر دیدتان را محدود ننموده باشد. معمولا ابر ها صبح های زود جلوه گری می نمایند.دره ها عمیق و سرسبز و کوه ها سر به فلک کشیده اند. اگر بهار کوهستان های آلپ را از نزدیک ندیده اید اینجا قرابت نزدیکی به آن دارد و چه بسا به یاد کارتون خاطره انگیز هایدی بیفتید.

ثبت خاطرات در این سفر از آسان ترین کار های ممکن است. دوربین را به هرجهت بچرخانید منظره ای بدیع جلوه گری می نماید.گیاهان و گل ها، مراتع و درختان؛ ییلاقی بی مثال را پدید آورده اند. آلو جنگلی و فندق از درختان میوه دار این ییلاق اند. چه بهتر که فصل میوه دهی این درختان به این منطقه سفر کنید. آلو ها اواسط اردیبهشت و خرداد می رسند و فندق ها اوایل شهریور تا مهر.

اینجا همچنین سرزمین اسب هاست. اسب های اهلی و از آن دیدنی تر اسب های وحشی که در دشت ها می دوند و می چرند.می توانید اسب سواری را تجربه کنید. البته سواری دریافت فقط از اسب های اهلی ممکن است و وحشی ها تمایلی به این کار ندارند.

حتی جهت از ماسال تا اولسبلنگاه هم دیدنیست. جاده ماسال به گیلَوان که به سمت این ییلاق می رود، جهتی کوهستانی و پر پیچ و خم است که از دل جنگل عبور می نماید. درختان در دو طرف جهت انبوه و درهم تنیده اند. جهتی سبز که شما را غرق در خود می نماید و گذر زمان را از یادتان می برد.

در نیمی از جهت ماسال به اولسبلنگاه، رودخانه خالکایی همراهیتان می نماید. اگر میل داشته باشید می توانید خودرو خود را متوقف نموده و اوقاتی را کنار رود بگذرانید. در کنار راه آلاچیق هایی برای صرف چای و بلال و… وجود دارد. خالکایی از قله شاه معلم به ارتفاع 3150 متری در بالا دست اولسبلنگاه سرچشمه می گیرد و پس از طی 40 کیلومتر از ماسال می گذرد و در نهایت به تالاب انزلی می ریزد.

ییلاق های کوچک دیگری هم در جهت وجود دارد که بازدید از آنها هم خالی از لطف نیست. ییلاق های شالما، نسا، خریدول و…. ییلاق سوئه چاله هم بعد از اولسبلنگاه قرار گرفته است.

جهت های دسترسی و نحوه سفر به روستای اولسبلنگاه ماسال

جهترفتن به اولسبلنگاه بسیار آسان است. عمده ترین دلیل پر رفت و آمد بودن اینجا علاوه بر زیبایی همین آسان بودن جهت آن است.

اولسبلنگاه کجاست؟

استان گیلان، شهرستان ماسال، روستای ییلاقی اولسبلنگاه.

جهت اولسبلنگاه ماسال

فاصله تهران تا ییلاق اولسبلنگاه 400 کیلومتر است. طی کردن این فاصله بسته به ترافیک بین 5 تا 5 ساعت و نیم طول می کشد.

از تهران؛ جهت آزاد راه قزوین رشت را در پی بگیرید. بعد از طی 300 کیلومتر؛ از 20 کیلومتری قبل رشت به جاده فومن بپیچید. پس از عبور از فومن و سپس صومعه سرا به روستای کلیدبَر می رسید. به سمت روستای طاهرگوراب ادامه دهید؛ سپس از اینجا به سمت ماسال برانید. در جنوب ماسال جاده گیلوان - ماسال را ادامه دهید تا پس از طی 30 کیلومتر جهت کوهستانی و پر پیچ و خم به اولسبلنگاه برسید.

اقامت در اولسبلنگاه

اولسبلنگاه از لحاظ اماکن اقامتی چیزی کم ندارد.

برای اقامت در این سفر چند انتخاب دارید:

اگر کمتر از یک روز در اینجا می مانید؛ اطراق در طبیعت بهترین گزینه است. لطفا در صورت اقامت در طبیعت حریم خصوصی اهالی را رعایت کنید.

پیشنهاد ما به شما، اجاره کلبه در اولسبلنگاه است. اقامت در کلبه های سنتی اولسبلنگاه تجربه واقعی و بی واسطه تری از این محیط را در اختیارتان می گذارد.

اگر میل دارید سفری آسوده تر و چند روزه داشته باشید؛ هتل و مهمانسرا های اولسبلنگاه در فاصله کمتر از 3 کیلومتری ییلاق در دسترس شما هستند.

هزینه تور های گردشگری اولسبلنگاه

 • هزینه تورهای دو ونیم روزه از 200 هزار تومان به بالاست.
 • هزینه تورهای سه روزه از 300 هزار تومان به بالاست.
 • تور ماسال معمولا دو یا سه روزه است. بعضی از تورها علاوه بر اولسبلنگاه از مکان های دیگر ماسال هم بازدید می نمایند.

هزینه اقامتگاه در اولسبلنگاه

هزینه اجاره کلبه در اولسبلنگاه به ازای هر شب از 100 تا 700 هزار تومان است. در روزهای آخر هفته و تعطیل این رقم به 150 تا 800 هزار تومان افزایش می یابد. هزینه ها بسته به تعداد نفرات و امکانات رفاهی متغیر است. کلبه ها امکانات لازم را دارند. البته برق آنها از ساعت 12 شب به بعد قطع می گردد.

لوکس ترین هتل اولسبلنگاه ماسال؛ هتل فردین معصومی کشتی گیر معروف ماسال است. هزینه هر شب اقامت در این هتل بین 350 تا 450 هزار تومان متغیر است.

هزینه مهمانسرا های دیگر از 100 هزار تومان شروع می گردد.اگر در تعطیلات قصد سفر به اولسبلنگاه دارید حتما قبل از سفر مکان اقامت خود را رزرو کنید.در 9 کیلومتری ورودی روستا ایستگاهی وجود دارد که به ازای هر خودرو 5 هزار تومان هزینه ورودی دریافت می نماید. این مبلغ ناچیز برای نظافت این ییلاق زیبا صرف می گردد. چه بهتر که ما هم در حفظ این طبیعت بی نظیر با محلی ها همراهی کنیم.

توصیه های سفر

 • به دلیل شرایط آب و هوایی که ماسال دارد؛ قبل از سفر از شرایط جوی آگاه شوید.به دلیل مه گیر بودن جهت و عدم دید کافی حتما قبل از غروب خود را به محل اقامتتان برسانید.
 • به دلیل نبود امکانات شهری در اولسبلنگاه؛ مواد غذایی و وسایل لازم را از ماسال تهیه کنید.
 • به دلیل شرایط روستایی منطقه چراغ قوه همراه خود داشته باشید.
 • اولسبلنگاه شب های سردی دارد؛ پس لباس گرم و پتو همراه خود ببرید.
 • کفش مناسب پیاده روی بپوشید.
 • زیرانداز، چادر و در صورت تمایل به اقامت در طبیعت کیسه خواب و پتوی مسافرتی برای اطراق با خود ببرید.
 • قطعا می خواهید خاطرات سفرتان را ثبت کنید؛ پس پاوربانک همراه خود داشته باشید.
 • در صورت برپا کردن آتش پیش از ترک محل حتما از خاموش شدن آن مطمئن شوید. بهتر است از شهر زغال بخرید. در غیر این صورت فقط از شاخه های خشک برای برپایی آتش بهره ببرید. و آتش را در جاهایی که قبلا به همین منظور ایجاد شده اند روشن کنید.
 • کیسه زباله را از قلم نیاندازید.

بهترین فصل سفر به ییلاق اولسبلنگاه

فصل بهار و تابستان

با توجه به ییلاقی بودن منطقه سفر به اینجا از اواسط اردیبهشت ماه شروع می گردد و تا سرانجام تابستان ادامه دارد. این فصل، فصل رویش درختان و گل هاست. اگر فروردین به اینجا سفر کنید هوا هنوز سرد است و ممکن است از بارش برف غافلگیر شوید.

بیشترین و پر رونق ترین فصل سفر، تابستان است که اهالی به قصد ییلاق به اینجا بر می گردند. در تابستان هوا خنک و دلپذیر است. در اردیبهشت و خرداد میوه هایی چون آلوجنگلی رسیده اند. و شهریور و مهر وقت به ثمر رسیدن فندق هاست. اردیبشهت و خرداد بهترین دوران مه گرفتگی را دارد.

فصل پاییز

مهرماه هم چیزی از شهریور کم ندارد و هوا همچنان مطبوع و خنک است. همچنین مه گرفتگی ها به جذابیت بهار هستند.

پاییز این منطقه کمتر بازدیدنماینده دارد. و با سردی هوا بیشتر اهالی به ماسال نقل مکان می نمایند. اگر با سرمایی نه چندان جدی غریبه نیستید می توانید از جشن رنگ ها در اوایل پاییز دیدن کنید.

فصل زمستان

زمستان های اولسبلنگاه سرد و برفیست. جاده در این مواقع برف گیر، لغزنده و خطرناک است. دمای هوا در این فصل به زیر صفر هم می رسد. سفر در این موقع از سال توصیه نمی گردد.

این بود یک راهنمای جامع سفر به اولسبلنگاه. چطور بود؟ آیا تجربه ای از سفر به اولسبلنگاه دارید؟ یا دوست دارید در آینده به اینجا سفر کنید؟ نظرتان را با ما در میان بگذارید.

لطفا به وقت طبیعت گردی، حتما نکات زیر را رعایت کنید:

حتما کیسه های زباله عظیم به همراه داشته باشید و به معنی واقعی، نه چیزی از طبیعت بردارید و نه چیزی در آن برجای بگذارید. اگر همه مردم بخواهند چنین کاری بنمایند از طبیعت چیزی باقی نمی ماند. (همان طور که خیلی مکان ها تا الان تخریب شده اند.)

زباله هایی مثل پوست میوه، پوست تخمه و زباله های تجزیه پذیر دیگر، همچنان زباله هستند و نباید در طبیعت جا گذاشته شوند. تصور کنید تعداد زیادی گردشگر زباله های ارگانیک خود را در طبیعت رها نمایند. طبیعت در کوتاه مدت ظرفیت بازیافت این همه زباله ارگانیک را ندارد.

به هنگام پیمایش در طبیعت یا کمپینگ، در صورت امکان حتما کیسه های پلاستیکی عظیم همراه داشته باشید و سعی کنید در جهتی که می روید زباله ها را از روی زمین جمع آوری کنید. اگر همه این کار را بنمایند، به شکل چشمگیری شاهد کم شدن زباله ها در طبیعت خواهیم بود.

لطفا در طبیعت سکوت را رعایت کنید و آرامش مکان طبیعی را با بلند کردن صدای موسیقی و برگزاری جشن و میهمانی به هم نزنید. این احترام به اکوسیستم و البته گردشگران دیگری است که برای لذت بردن از سکوت به طبیعت سفر نموده اند.

لطفا در گروه های خیلی عظیم سفر نکنید. برای رفتن به طبیعت یک گروه دوستی در دو یا سه ماشین کافیست، ورود یکباره جمعیت عظیم به مکان طبیعی سرعت تخریب را بیشتر می نماید.

لطفا به هنگام کمپ زدن و اطراق شبانه در طبیعت، آرامش محل را با نورهای قوی و موسیقی بلند برهم نزنید. روشنایی کمپ و سر و صدا را حداقل نگه دارید و به طبیعت و به دیگر گردشگران احترام بگذارید.

لطفا تا جایی که ممکن است در طبیعت آتش روشن نکنید. اگر این کار را کردید، کنترل شده، کوچک و با مصرف حداقل مقدار هیزم باشد. حتما به هنگام ترک کردن کمپ، با آب کافی از خاموش شدن کامل آتش اطمینان حاصل کنید.

لطفا هرجا مرتع سرسبز و زیبایی دیدید با ماشین از وسط آن رد نشوید. اساسا لازم نیست همواره چشم اندازهای زیبا را پیاده یا با ماشین فتح کنیم! خیلی اوقات از دور تماشا کردن و عکس دریافت لذت بیشتری دارد.

لطفا به خصوص وقتی جاده شلوغ است، درست رانندگی کنید. لازم نیست همواره تخت گاز برانیم، لازم نیست دائما در کوشش برای سبقت دریافت از ماشین جلویی باشیم و لازم نیست هرسال اثبات کنیم که بعد از رانندگان تانزانیا، لیبی، مالاوی و جمهوری دموکراتیک کنگو، بدترین رانندگان دنیا هستیم!

همچنین بخوانید:

منبع: مجله دلگرم

به "معرفی منطقه زیبای اولَسبِلَنگاه روستایی ییلاقی از توابع ماسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی منطقه زیبای اولَسبِلَنگاه روستایی ییلاقی از توابع ماسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید