نانوذرات محلول، واکسیناسیون بدون درد را امکان پذیر می کنند

به گزارش فارس کلوب، نتایج یک مطالعه جالب می تواند فرآیند واکسیناسیون را، با یک روش نو بدون درد با استفاده از میکروسوزن های سریع حل شونده (MNs)، متحول کند.

نانوذرات محلول، واکسیناسیون بدون درد را امکان پذیر می کنند

به گزارش گروه دانشگاه فارس کلوب، تجویز عضلانی برای بیشتر واکسن ها روش مرسومی است که برای بیماری های عفونی مانند آنفولانزا، هپاتیت B و اخیراً واکسن ضدکرونا استفاده می شود. در حالی که این روش تجویز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، عوارض جانبی نامطلوب مانند درد ناشی از استفاده از سوزن می تواند باعث ایجاد مقاومت در بیماران در برابر واکسیناسیون شود.

با این حال، استفاده از یک روش واکسیناسیون جایگزین مانند تجویز پوستی، که شامل استعمال دارو از طریق پوست با ابزاری مانند چسب است، می تواند مطلوب تر باشد. این روش تجویز بدون درد به دلیل سهولت استفاده و دسترسی به سلول های ایمنی شایع در پوست می تواند برای تحویل واکسن امیدوارکننده باشد.

واکسن های ترانس درمال پیش از این برای حیوانات در برابر بیماری های عفونی متعدد از جمله توکسوئید دیفتری، سیاه زخم، هپاتیت B و آنفولانزا ساخته و آزمایش شده است.

با این حال، برای انتقال مولکول های دارویی یا پروتئین های بزرگ در لایه لایه شاخی پوست، محققان از میکروسوزن ها، فرسایش لیزری و یونتوفورز استفاده کرده اند. با مثال هایی که شامل تحویل نانوذرات PLGA حاوی دارو از طریق پوست از طریق یونتوفورز است ثابت شده که این کار موثر است.

با این حال، این روش های دیگر را می توان گران و ناکارآمد دانست. میکروسوزن ها رویکرد مطلوب تری برای تحویل واکسن هستند، که شامل ایجاد منافذ موقتی با ابعاد میکرونی در پوست است که امکان عبور از سد پوستی را برای دارو های با اندازه بزرگ فراهم می کند.

میکروسوزن ها میکروکانال هایی را تشکیل می دهند که نسبت به سوزن های زیرپوستی به انتهای اعصاب نمی رسند و این اطمینان را ایجاد می کند که درد کمتری در هنگام تحویل واکسن احساس شود.

میکروسوزن ها را می توان به عنوان جامد، پوشش داده شده، توخالی یا حل شونده طبقه بندی کرد و این تحقیق تازه بر میکروسوزن های سریع حل شونده برای انتقال آنتی ژن از طریق پوست متمرکز شده است.

این رویکرد نوآورانه، استفاده از میکروسوزن های حل شونده با ارتفاع 50 و 900 میکرومتر است، که به لایه شاخی اجازه شکسته شدن می دهد و به لایه اپیدرمی نفوذ کند، جایی که بخش حاوی واکسن را حل کرده و ترکیبات موجود را تخلیه می کند.

از مزایای این روش می توان به کاهش آسیب ناشی از نیروی مکانیکی که هنگام اعمال چسب ترانس درمال استفاده می شود، و همچنین کاهش ضایعات مواد تیز که معمولاً در روش سوزن زیرپوستی وجود داد، اشاره کرد. علاوه بر این، بیماران می توانند خودشان درمان را انجام دهند، که باعث کاهش مراجعه به پزشک می شود، در حالی که نیاز به پرسنل مراقبت های بهداشتی را که وظیفه آن ها واکسیناسیون است، کاهش می دهد.

این تیم تحقیقاتی، میکروسوزن های سریع حل شونده را برای ارائه نانوذرات پلیمری بارگذاری شده با آنتی ژن (NPs) با رهایش پایدار، با هدف دستیابی به یک پلت فرم تحویل دوگانه برای واکسیناسیون پوستی توسعه دادند. آن ها از میکروسوزن هایی استفاده کردند که پس از نفوذ به لایه اپیدرمی پوست حل می شوند و NP های مملو از آنتی ژن برای عفونت آزاد می شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نانوذرات محلول، واکسیناسیون بدون درد را امکان پذیر می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوذرات محلول، واکسیناسیون بدون درد را امکان پذیر می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید